Fakty i mity o zakazie handlu w niedzielę

Opublikowano: 15.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1408

Z rządowego raportu o zakazie handlu wynika, że Polacy przyjęli zamknięcie sklepów w niedzielę zupełnie bezboleśnie. Wskaźniki gospodarcze również miały nie ucierpieć, z tego co mówiła minister Emilewicz. Ale niezależni eksperci nie mogą potwierdzić tej opinii. Według nich niestety po raz kolejny rząd uprawia propagandę, a sprawa z zakazem wcale nie jest taka prosta.

Mówią wręcz o „fundamentalnych brakach” w dokumencie ministerstwa. Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Retail Institute Jadwiga Emilewicz celowo dokonała takiego doboru danych, by tworzyły wersję korzystną dla rządu.

Minister przedsiębiorczości twierdzi na przykład, że sprzedaż ma się świetnie – w 2018 odnotowano najwyższe wskaźniki od dekady – i to pomimo zakazu. Według rządu firmy zewnętrzne o tym nie mówią, bo opierają się tylko i wyłącznie na analizach zamawianych przez sklepy wielkopowierzchniowe.

Ale okazuje się, że Jadwiga Emilewicz wysnuła te wnioski wyłącznie z analizy rynku artykułów spożywczych, zupełnie nie zwracając uwagi na rynek kosmetyków, ubrań, elektroniki, leków, artykułów dla dzieci. Nie wykorzystano także danych z mniejszych sklepów i punktów usługowych „przyklejonych” do wielkich marketów w korytarzach galerii handlowych.

Eksperci wskazali również, że nie ma żadnych danych o wpływie zakazu na transport w niedziele ani też rzetelnych analiz dotyczących zmian w zatrudnieniu.

Zaś sklepy, które podano jako przykłady na sukces w postaci zwiększenia obrotów pomimo dodatkowego dnia wolnego – to przykłady naciągane. „Wskazanie doskonałych wyników firm: Żabka, Carrefour czy AmRest, które mają uzasadniać tezę o braku negatywnych skutków zakazu handlu w niedziele na kondycję firm, uważamy za nieroztropne. Są to firmy, które w ciągu ostatnich lat przeznaczyły ogromne środki na rozwój i inwestycje, dzięki czemu, pomimo zakazu handlu w niedziele, nadal osiągają satysfakcjonujące wynik” – czytamy w opinii RI.

Prócz tego zupełnie odmienne opinie od rządu prezentują przedsiębiorcy na temat stosunku Polaków do zakazu. Z rządowych badań opinii publicznej wynika oczywiście, że obywatele zakaz popierają, a nawet się z niego cieszą. Zaś według ZPiP i Lewiatana zaledwie około 32 proc. Polaków jest za tym, by „dzień święty święcić” bez zakupów. Z sondażu IBRiS dla Radia Zet przeprowadzonego pod koniec marca również wynika, że 62 proc. nie chce, by zakaz rozszerzać na absolutnie wszystkie niedziele w roku.

Jest jeszcze jeden niewygodny aspekt zakazu, o którym rząd mówi niechętnie. Ograniczenia w prowadzeniu handlu w niedziele obniżają tempo wzrostu inflacji.

“Dyskonty zachęcają do zwiększonych zakupów w soboty, wprowadzając różne promocje, co wymusza na małych sklepach obniżanie cen i marży” – mówi dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz, były prezes GUS.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.