Facebook zapłaci 5 mld USD za aferę z Cambridge Analytica

Opublikowano: 14.07.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 451

Facebook musi odpowiedzieć za aferę z udziałem firmy Cambridge Analytica, której w tajemnicy przekazywał prywatne dane milionów użytkowników. Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych nałożyła na korporację karę finansową w wysokości 5 miliardów dolarów.

Ogromna grzywna jest efektem porozumienia, które zostało zawarte między komisją a Facebookiem. Jeśli Departament Sprawiedliwości zatwierdzi ją, będzie to najwyższa kara, jaka kiedykolwiek została nałożona na firmę technologiczną przez Federalną Komisję Handlu.

O aferze z nielegalnym wykorzystaniem danych użytkowników zrobiło się głośno w 2018 roku. Facebook złamał prawo, udostępniając dane 87 milionów użytkowników bez ich wyraźnej zgody dla brytyjskiej firmy Cambridge Analytica, która z kolei wykorzystała je do psychologicznego profilowania Amerykanów pod kątem ich preferencji wyborczych, co pozwoliło wpłynąć na wybory prezydenckie w USA w 2016 roku.

Co ciekawe, mimo ogromnej kary, akcje Facebooka wzrosły o 1,8%. Korporacja już wcześniej zakładała, że będzie musiała zapłacić około 5 miliardów dolarów grzywny za niezgodne z prawem przekazywanie prywatnych danych użytkowników.

Afera z Cambridge Analytica jest zdecydowanie najgłośniejszą, lecz nie jedyną. Facebook bardzo chętnie przekazywał prywatne dane swoich użytkowników wielu innym firmom, czerpiąc na tym zyski, i oczywiście robił to bez ich zgody. Natomiast Francja zmusiła niedawno Facebooka do przekazywania danych osób popełniających w internecie tzw. mowę nienawiści pod groźbą kary.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.