“Facebook” ustąpił pod falą krytyki

Opublikowano: 11.09.2016 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 769

Facebook ustąpił, pod wpływem fali krytyki, i zrewidował swą decyzję o usunięciu z portalu słynnego zdjęcia fotoreportera agencji Associated Press Nicka Uta z okresu wojny wietnamskiej, przedstawiającego poparzoną napalmem nagą dziewczynkę. “W tym przypadku uznajemy historię i globalne znaczenie tego zdjęcia dla udokumentowania szczególnego momentu” — poinformował “Facebook”.

Incydent ze słynną fotografią skomentował dla Sputnika VU Quang Hien, historyk, profesor z Uniwersytetu w Hanoi.

“To jedno z najbardziej wstrząsających zdjęć, wykonanych bezpośrednio w trakcie amerykańskiej agresji w Wietnamie w latach 1964-1975. Fotografia powstała w 1972 roku, kiedy samoloty USA i Republiki Wietnamu bombardowały centralną część kraju” – powiedział. I dodał: „W czasie apogeum wietnamizacji wojny. Kiedy Ameryka maksymalnie nasiliła dostawy broni do Republiki Wietnamu. I to najnowocześniejszej broni, której wojska Sajgonu używały przeciwko ludności cywilnej: kobietom, dzieciom, starcom. Niewinnym. Uwiecznili to zagraniczni dziennikarze, informacje trafiły do mediów wietnamskich i światowych, stając się oskarżeniem i dowodem zbrodni wojennych Ameryki w Wietnamie oraz marionetkowego rządu Republiki Wietnamu. Fotografie zmobilizowały społeczność międzynarodową do bardziej aktywnego domagania się zakończenia wojny. Na tym polega wartość tego zdjęcia. To nie tylko protest przeciwko wojnie w Wietnamie, ale i wojnie jako takiej. Jest dokumentem historycznym, prawdą”.

Profesor wyraził żal, że wcześniej zdjęcie zostało usunięte. “(Moderatorzy) najwyraźniej mają problemy z pamięcią historyczną, ze zrozumieniem realiów historycznych. Albo po prostu nie znają historii. To zadziwiające, przecież to zdjęcie jest słynne. A “Facebooku” zobaczył jedynie gołe dziecko?!” – oburzył się VU Quang Hien.

“Moim zdaniem norweska gazeta postąpiła słusznie, nazywając zdjęcie „napalmowej dziewczynki” „jedną z siedmiu fotografii, które zmieniły bieg wojen”. Uważam decyzję administracji Facebooka o zablokowaniu profilu gazety i usunięciu dokumentu o wartości historycznej za ogromny błąd” – dodał historyk.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.