Facebook przekaże dane „zbrodniarzy” mowy nienawiści

Opublikowano: 30.06.2019 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 274

Facebook po raz pierwszy wyraził zgodę na udostępnianie danych identyfikacyjnych użytkowników, podejrzanych o stosowanie tzw. mowy nienawiści w sieci. Firma porozumiała się w tej sprawie z władzami Francji i może to dać początek pierwszym regulacjom w Unii Europejskiej w zakresie namierzania i karania osób za mowę nienawiści.

Dotychczas francuski wymiar sprawiedliwości otrzymywał od Facebooka dane identyfikacyjne osób podejrzanych o działalność terrorystyczną i akty przemocy, lecz tylko na formalne żądanie ze strony sędziów. Teraz serwis społecznościowy zgodził się udostępniać dane osób, stosujących tzw. mowę nienawiści. Media zwracają uwagę, że decyzja w tej sprawie została podjęta po kilku spotkaniach prezydenta Emmanuela Macrona z Markiem Zuckerbergiem.

Decyzja Facebooka w tej sprawie ma charakter przełomowy i może oznaczać, że z czasem kolejne platformy społecznościowe również zgodzą się przekazywać dane identyfikacyjne osób oskarżonych o tzw. mowę nienawiści. Co więcej, władze kolejnych państw mogą wkrótce zacząć domagać się szerszego dostępu do danych użytkowników, aż ostatecznie ściganie za mowę nienawiści przyjmie charakter ogólnoeuropejski.

W tym samym czasie, francuski parlament rozważa nad przyjęciem ustawy, pozwalającej nakładać kary finansowe na firmy, które nie usuwają na bieżąco nienawistnych wpisów z sieci. Można założyć, że Facebook postanowił dogadać się z francuskim rządem i podjął taką decyzję, aby uniknąć płacenia kar i pozostać obecnym na europejskim rynku.

Jak wskazuje Sonia Cisse, adwokat z międzynarodowej firmy prawniczej Linklaters, mowa nienawiści nie jest już uznawana za część wolności słowa i znalazła się na tym samym poziomie co terroryzm. Jest to również kolejna odsłona walki z wolnością słowa w internecie.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Reuters.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.