Facebook oskarżony o przekazywanie poufnych danych użytkowników

Opublikowano: 16.03.2019 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2550

“New York Times” informuje, że prokuratorzy federalni wszczęli śledztwo przeciwko Facebookowi w związku z podejrzeniem o udostępnianie przez firmę poufnych danych użytkowników zewnętrznym podmiotom, np. producentom smartfonów i tabletów.

“New York Times” już w czerwcu zeszłego roku informował, że Facebook zapewniał producentom urządzeń, takim jak Apple, Amazon czy Microsoft, dostęp do danych osobowych użytkowników. Do poufnych informacji zaliczyć można listy znajomych, dane kontaktowe, a nawet treści prywatnych wiadomości wymienianych za pośrednictwem platformy społecznościowej.

Obecnie nowojorska prokuratura postanowiła wszcząć śledztwo, by wyjaśnić całą sprawę. Rzekomo federalni mieli już otrzymać potwierdzenie od co najmniej dwóch firm, którym Facebook przekazywał dane.

Wiadomość o wszczęciu śledztwa jest ostatnią z serii kontrowersji wokół giganta mediów społecznościowych, liczącego sobie obecnie około 2 miliardy członków. Facebook usilnie próbuje odbudować swój wizerunek, mocno nadszarpnięty w wyniku afery z Cambridge Analytica oraz kontrowersji przy wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku, lecz jak na razie wychodzi to firmie z marnym skutkiem. Akcje platformy na giełdzie od dłuższego czasu notują coraz większy spadek.

Niejako podkreśleniem problemów firmy był jeden z najgorszych przestojów technicznych w historii strony, do którego doszło w środę, 13 marca. Przez większą część dnia użytkownicy i reklamodawcy nie mieli dostępu do Facebooka. Spółka Marka Zuckerberga już teraz stoi przed perspektywą zapłaty wielomilionowych kar pieniężnych w związku z postanowieniami Federalnej Komisji Handlu, lecz właśnie rozpoczęte dochodzenie kryminalne może jeszcze bardziej wywindować stan należności.

W grudniu Facebook tłumaczył się we wpisie na blogu, że udostępnianie danych użytkowników innym firmom czasami jest niezbędne do włączenia pewnych funkcji społecznościowych w zewnętrznych aplikacjach. Jako przykład podano chociażby logowanie się na platformę ze smartfona z systemem Windows. Firma twierdzi jednak, że nie zrobiła niczego bez zgody użytkowników.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: BusinessInsider.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

 1. Seweryn 16.03.2019 17:01

  FB juz prawie ma konkurencje.
  Poczatek konca fb?
  Dzis ruszyla faza testowa alpha
  https://www.openbook.social/en/home

  oraz
  https://socialx.network/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.