Facebook oskarżony o cenzurę i popieranie izraelskiego apartheidu

Opublikowano: 09.10.2021 | Kategorie: Media, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1587

Znana organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) oskarża Facebook, jak i platformy od niego zależne, o systematyczną cenzurę polityczną skierowaną przeciw teściom propalestyńskim. Organizacja wzięła pod lupę cenzurę stosowaną w czasie napaści Izraela na Strefę Gazy w maju. Usuwanie innych punktów widzenia niż serwowana wówczas propaganda izraelskiego reżimu apartheidu było wówczas masowe i nie miało dotąd precedensu w tej skali.

HRW domaga się „niezależnego śledztwa” w sprawie „niesprawiedliwej” i „nieuzasadnionej” cenzury, która panowała szczególnie w czasie majowych niepokojów na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu, wywołanych tam przez kolejną izraelską czystkę etniczną, szczególnie w Al-Kuds (Jerozolimie), a potem podczas 11-dniowego napadu izraelskiego na Strefę Gazy. Podczas bombardowań zginęło 260 Palestyńczyków, w tym kobiety i dzieci, oraz 13 Izraelczyków, w tym jeden żołnierz.

Cenzura polityczna dotknęła, oprócz Facebooka, Instagram i WhatsApp – platformy należące do Marka Zuckerberga. Instagram kasował nawet treści mediów głównego nurtu, zazwyczaj dozwolone, jeśli linkowali je zwykli użytkownicy. WhatsApp, ocenia organizacja, pozamykał konta nie tylko wszystkich dziennikarzy palestyńskich, ale i zagranicznych, w tym agencyjnych, jeśli ich relacje nie były wizerunkowo korzystne dla Izraela. Niedługo po majowej wojnie Facebook przyznał, że jego cenzura (zwana „moderacją”) była „przesadna”, ale to nie zadowoliło obrońców wolności słowa.

„Fakt, że przedsiębiorstwo uznaje swoje błędy i próbuje niektóre skorygować, jest niewystarczający” – uważa HRW – „i nie odpowiada skali restrykcji wobec sygnalizowanych treści, jak i nie wyjaśnia dlaczego te restrykcje zostały wprowadzone w życie.” Dlatego, zdaniem organizacji śledztwo w tej sprawie jest konieczne. Tysiące nienawistnych, rasistowskich wpisów Izraelczyków były tolerowane bez problemu, podczas gdy Palestyńczycy lub ci, którzy ich popierają, mieli małe szanse na publiczne informowanie o swoim położeniu lub prezentowanie własnych opinii.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. fso1500 09.10.2021 11:45

    Tak wygląda demokracja. Bogaty ma zawsze rację.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.