“Facebook” ocenzurował figurkę Wenus z Willendorfu

Opublikowano: 23.03.2018 | Kategorie: Historia, Kultura i sport, Seks i płeć, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 959

Uznanie zdjęcia przedstawiającego figurkę Wenus z Willendorfu za treść pornograficzną to kolejny przykład nadgorliwej cenzury na mediach społecznościowych, takich jak Facebook. Można by pomyśleć, że to jedynie przypadkowy błąd algorytmu sprawdzającego treści, jednak okazuje się, że autorka fotografii 4 razy kontaktowała się z moderatorami portalu w sprawie zdjęcia cenzury – za każdym razem odmówiono publikacji.

Laura Ghianda opublikowała na “Facebooku” zdjęcie figurki Wenus z Willendorfu, która stanowi część kolekcji Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. Wyrzeźbiona z kamienia kredowego figurka mierzy 11 cm i pochodzi z epoki paleoitu, mogąc mieć nawet 30 tysięcy lat.

Niewiele wiadomo na temat pochodzenia figurki i jej znaczenia kulturowego, jednak nie można odmówić jej charakterystycznego wyglądu. Wyrzeźbiono kobietę o pełnych piersiach, brzuchu i udach, zaznaczając także jej genitalia. Specjaliści sądzą więc, że mógł być to przedmiot związany z kultem płodności.

Jak widać takie obrazy gorszą dziś bardziej, niż nawet w zamierzchłej przeszłości, wnioskując po fakcie, że w mediach społecznościowych cenzuruje się nawet zabytki. Nie brakuje jednak osób, które są oburzone cenzurą Facebooka – protest Laury Ghiandy udostępniło ponad 7 tysięcy osób, także przedstawiciele wiedeńskiego muzeum.

„Nasi odwiedzający nigdy nie skarżyli się na nagość figurki” – mówi Christian Koaberl, dyrektor generalny Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. „Nie ma powodu, aby cenzurować nagość zabytków przedstawianych w muzeach, ani w mediach społecznościowych”.

Jak widać głos zabrany przez poważną instytucję przyniósł lepsze efekty, ponieważ na początku marca rzecznik “Facebooka” przeprosił za ocenzurowanie figurki, tłumacząc się pokrętnie, że zdjęcie pomylono z reklamą.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: TheArtNewspaper.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kozik 23.03.2018 13:44

    Założyć burkę i po problemie. Trzeba iść z duchem czasu!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.