Facebook i Google zablokują dostęp do portali z Australii

Opublikowano: 02.09.2020 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 686

Facebook ostrzegł w poniedziałek, że zablokuje użytkownikom i organizacjom informacyjnym w Australii udostępnianie lokalnych i międzynarodowych wiadomości w swojej sieci społecznościowej i na Instagramie. Decyzja wynika z proponowanych zmian w kodeksie postępowania mających na celu ograniczenie wpływów Facebooka i Google.

Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów, najwyższy organ ochrony konkurencji w kraju, przygotowuje projekt ustawy dla parlamentu, który wymagałby od obu firm negocjowania z wydawcami mediów i płacenia im za treści pojawiające się na ich stronach. Google zasugerował również, że być może będzie musiał odciąć swoje usługi w Australii w liście otwartym do użytkowników 17 sierpnia.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że rządowy projekt ustawy zapewni dużym firmom medialnym „specjalne traktowanie”, aby mogły stawiać nierozsądne żądania. Sytuacja w Australii, mimo że wciąż się rozwija, pokazuje, jak rządowe środki mające na celu zmniejszenie wpływu firm technologicznych tworzą cyfrowe ogrodzenia między krajami.

Nowe ustawodawstwo jest następstwem trwającego 18 miesięcy dochodzenia prowadzonego przez krajowy organ ochrony konkurencji. Zgodnie z oświadczeniem australijskiego ministra obrony Josha Frydenberga: „Australia ustanawia prawa, które wspierają nasz interes narodowy. Nie reagujemy na przymus ani groźby, skądkolwiek pochodzą”.

Chociaż Google i Facebook oświadczyły, że byłyby skłonne zapłacić za wiadomości, wydaje się, że nie ma zgody co do prawdziwej wartości tych treści i odpowiedniego sposobu ustalenia uczciwej ceny. Obie firmy stwierdziły, że mają poważne problemy z częścią propozycji, która przewiduje, że jeśli wydawcy nie będą mogli uzgodnić ceny, zostanie to ustalone w drodze arbitrażu.

To nie pierwszy przypadek, gdy jakiś kraj zmusza gigantów internetu do płacenia za wiadomości. W 2014 roku Hiszpania przyjęła ustawę, która nakłada na wydawców obowiązek pobierania opłat od Google za nagłówki ich artykułów pojawiające się w Google News. Firma odpowiedziała, zamykając Google News w Hiszpanii i usuwając hiszpańskich wydawców z usługi.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.