“Facebook” dzieli ludzi

Opublikowano: 19.01.2019 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1827

Aż 74% użytkowników “Facebooka” z zaskoczeniem przyjęło, że firma profiluje ich pod kątem reklamowym, 27% nie zgadza się z przyklejonymi etykietkami, a 51% nie czuje się dobrze z faktem, że w ogóle je otrzymało (niezależnie od tego, czy są trafne) – dowiadujemy się z badania Pew Research Center przeprowadzonego wśród użytkowników “Facebooka” w USA.

To jednak jedynie nowa garść faktów na poparcie tego, co wiemy już od dawna: że “Facebook” dzieli ludzi na kategorie w oparciu o to, co robią w sieci, i że nie zawsze wyciąga trafne wnioski na ich temat.

Teoretycznie każdy użytkownik i użytkowniczka “Facebooka” może zmienić swoje ustawienia prywatności i usunąć się z przypisanych mu kategorii reklamowych. Jednak w skali makro to niewiele zmienia, bo Facebook i inne globalne cyberkorporacje w dalszym ciągu podejmują za nas decyzję o tym, jakie treści obejrzymy w Internecie. I w ten sposób wpływają na to, jak postrzegamy świat, co o nim wiemy i jakie decyzje podejmujemy jako konsumenci i obywatele.

Badanie przeprowadzone został na przełomie września i października 2018 r. wśród 923 dorosłych użytkowników Facebooka w USA.

Źródło: Panoptykon.org

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Perun
Użytkownik
Perun

W żaden sposób nie mogę zrozumieć tych wszystkich żalów, dyskusji, oburzeń, protestów etc. na temat pejsbuka?? Jest to prywatne przedsięwzięcie które rządzi u siebie jak chce i z tego co wiem nikogo nie zmusza do korzystania ze swoich usług.
Po tygodniu posiadania konta na tym czymś i po jego likwidacji zastanawiałem się tylko nad jednym: czy większa jest głupota ludzi korzystających z tego typu usług czy perfidia tej firmy?

Perun
Użytkownik
Perun

Atos 19.01.2019 18:30

Witaj Atosie!
Zgadza się,że pomysł jest dobry ale wykonanie eskimoskie. Tworzyć własne, małe, ograniczone do grona znajomych, instytucji, szkół, kręgu zainteresowań. Naprawdę nikogo w Szczecinie nie interesuje,że synek Andżeliki spod Kielc zrobił kupkę.