Facebook blokuje konta palestyńskich dziennikarzy

Opublikowano: 11.10.2016 | Kategorie: Media, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 478

„To przesada, aby bez uprzedzenia blokować konta tych, którzy są Palestyńczykami. Nie każdy Arab jest terrorystą, podobnie jak nie każdy katolik jest papieżem”.

Na “Facebooku” pojawia się mnóstwo kont, których użytkownicy nie podają swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Administracja portalu społecznościowego zawiesza takie konta, a ich właścicieli prosi o… wysłanie kopii dowodu tożsamości. To wydaje się całkiem słuszne, bo pozwala na zablokowanie tych, którzy w rzeczywistości nie istnieją, a ich aktywność na portalu służy głównie sianiu cybernetycznej nienawiści, prześladowaniu konkretnej osoby bądź grupy. Blokada prywatnych kont palestyńskich dziennikarzy wydaje się jednak zagraniem poniżej pasa. Całą sprawę skomentowała wczoraj rano arabska telewizja Al-Jaazera, która działanie Facebooka nazwała „przesadzonym dbaniem o interesy drugiej strony”. Mimo że dziennikarze telewizji nie powiedzieli wprost o jaką „drugą stronę” chodzi, to nie trudno zgadnąć, że arabskie media miały na myśli Izrael. Sprawa dotyczy przede wszystkim dwóch znanych palestyńskich dziennikarzy, zamieszkałych na Zachodnim Brzegu w tzw. Strefie Gazy.

– Nie było żadnego powodu, aby Facebook tak nas potraktował – żali się jeden palestyńskich dziennikarzy.

Al-Khatib z Quds News Network, który broni pokrzywdzonych dziennikarzy w wypowiedzi dla Al-Jaazera skrytykował Marka Zuckerberga, twórcę Facebooka.

– To nie jest pierwszy taki przypadek. W ostatnim czasie blokowano również wiele innych kont dziennikarzy pochodzenia arabskiego, w tym kilka serwisów informacyjnych skierowanych głównie do osób arabskojęzycznych – mówił wzburzony – “Facebook” nie może blokować konta, bo ma taki kaprys (…). Nie powinien też kierować się tym, co dzieje się na arenie politycznej.

Al-Khatib nawiązując do polityki z pewnością miał na myśl to, iż Izrael niedawno podpisał z rządem Stanów Zjednoczonych porozumienie na mocy, którego wspólnie mają zwalczać „podżeganie do terroryzmu”.

– To przesada, aby bez uprzedzenia blokować konta tych, którzy są Palestyńczykami. Nie każdy Arab jest terrorystą, podobnie jak nie każdy katolik jest papieżem – mówi Al- Khatib.

Prasa izraelska niechętnie komentuje całą sprawę. Podaje również dane, z których wynika, że od początku 2016 roku ponad 146 Palestyńczyków zostało oskarżonych o podżeganie do ataków terrorystycznych na portalu społecznościowym. Palestyńczycy są jednak oburzeni i twierdzą, że gdyby nie pięćdziesięcioletnia okupacja izraelska, to nie mieliby powodu siać nienawiści i się buntować.

W chwili, kiedy piszę niniejszy artykuł, Al-Jaazera podała, że właśnie “Facebook” odblokował konta palestyńskich dziennikarzy…

Autorstwo: Ewelina Rubinstein
Źródło: MediumPubliczne.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.