ExxonMobil wycofuje się z poszukiwań gazu łupkowego

Opublikowano: 18.06.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 893

Największy amerykański koncern paliwowy rezygnuje z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, bo nie znalazł go tyle, by jego wydobycie się opłacało

“ExxonMobil potwierdza, że zakończył poszukiwania gazu łupkowego w Polsce po wypełnieniu, wraz ze swoim partnerem, wymaganego programu prac, który został przeprowadzony zgodnie z przepisami środowiskowymi” – poinformował nas wczoraj Adam Kopyść, doradca ds. relacji zewnętrzny spółki ExxonMobil Exploration and Production, która poszukiwała złóż gazu w polskich łupkach. Kopyść nie zostawił wątpliwości: “zakończenie poszukiwania gazu łupkowego w Polsce równa się wycofanie z dalszych prac poszukiwawczych w Polsce”.

“Prace poszukiwawcze nie przyniosły wyników, które zadowoliły amerykańskiego potentata. “Nie zaobserwowaliśmy stałego, komercyjnego poziomu przepływu węglowodorów w naszych dwóch otworach w basenie lubelskim (otwór Krupe-1, Gmina Krasnystaw, koncesja Chełm) i podlaskim (otwór Siennica-1, Gmina Siennica, koncesja Mińsk Mazowiecki)” – stwierdził rzecznik spółki Exxona.

Opracowanie: XaViER
Źródło: CIA


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

19 komentarzy

  1. Stanlley 18.06.2012 11:04

    Ufff!! Pierwsza dobra wiadomość od dłuższego czasu 🙂 Oby reszcie też się nie opłacało truć lokalnych społeczności i dewastować środowiska.

  2. MamDosc 18.06.2012 11:08

    Opinia publiczna i naciski zielonych nie pozwalają im na tak rabunkowe technologie jakie stosowali w USA,więc nie są zainteresowani . Mały zysk to dla nich strata – Oni kraje cale okupują dla zasobów a tu chcieli się bawić w drobne gazowe pierdnięcia . Bardzo dobrze . Teraz jeszcze Ruskich i Kanadyjczyków trzeba pogonić . Jeżeli już wydobywamy to 100% polskich koncesji i wszystko nich zostanie w kraju .Jak sprzedali je za bezcen to teraz niech odkupią za 1000% drożej i firmy już zanotują zysk,bez kopania i wiercenia . Wariacki kraj gdzie interesy wszystkich są ważniejsze niż rdzennego polaka .

  3. malwa 18.06.2012 11:35

    jezeli chcecie wiedziec to gaz łupkowy nie wział sie z kosmosu…
    jak to podano do wiadomosci kilka lat temu.
    gaz odkryto juz w latach 70 moze nawet wczesniej…
    jako ze polska byla pod dyktatura zsrr i jako jedyna na swiecie posiadała gaz łupkowy…rosja kazala polsce opracowac technologie wydobycia tego gazu.
    oczywiscie rosja juz wtedy wiedziala ze posiada tyle swojego gazu ze polski gaz nie jest im na razie potrzebny…
    dlatego skrzetnie ukrywano to…
    I TO ZE AMERYKANIE DALI SOBIE SPOKOJ TO NIE ZNACZY ZE KTOS INNY ZARAZ NIE ZACZNIE KOMBINOWAC KOŁO TEGO GAZU…
    JAK MYŚLICIE KTO???

  4. MamDosc 18.06.2012 11:46

    @malwa
    Były dokładne mapy i wielkości złóż ,wszystko opracowane przez instytut górnictwa w latach 70 . To jednak nie znaczy ,że dzisiejsza władza nie wyda milionów złotych na nowe poszukiwania – po czym wyciągnie stare mapy . Wał śmierdzący na kilometr . Tak się zarabia,a nie tam odwierty i brudne ręce .

  5. przemex 18.06.2012 14:14

    Gówno prawda. Sprzedali złoża ruskim w zamian za inne lokalizacje.
    http://www.nytimes.com/2012/04/17/business/energy-environment/exxon-and-russian-oil-company-agree-to-joint-projects.html?_r=1

    Swoją drogą to, że nie będzie wydobycia akurat mnie cieszy, lepiej bulić ruskim za gaz niż pozwolić na dewastację środowiska w naszym pięknym kraju.

  6. malwa 18.06.2012 14:30

    przemex
    ja wiem , dzis szkoly nie ucza niczego pisalem o tym juz dawno i zreszta nie ja pierwszy…
    masz ogromne problemy z czytaniem ze zrozumieniem…
    oczywiscie masz racje w tym co piszesz tylko tyle ze powtarzasz to o czym moowimy tu caly czas.

  7. przemex 18.06.2012 14:38

    Malwa
    Z czym masz problem ? Mój komentarz podsumowuje treść artykułu a nie twoje domysły.

  8. fm 18.06.2012 15:02

    @Stanlley 18.06.2012 11:04

    Exxon Mobile zakończył wywiad gospodarczy,wojskowy i instalacje w naszym kraju.

  9. malwa 18.06.2012 15:05

    ogolnie problemu nie ma…(patrz post 6)
    ale z drugiej strony to tacy ludzie jak ty a jest ich sporo, wlasnie mysla sobie ze zamiast stac sie potega energetyczna w europie i uniezaleznic sie od dostawcow , handlujac gazem na lewo i prawo to wolicie kupowac go od wielkiego brata po bardzo ale to bardzo zawyzonych cenach.
    gratuluje pomyslunku.

  10. pablitto 18.06.2012 15:15

    …a jeszcze lepiej zamiast płacić Ruskim za gaz – wziąć się do roboty i samemu produkować energię – możliwości dziś jest kilkadziesiąt, i ile pracy czeka na producentów.

  11. ARTUR 18.06.2012 16:01

    Energii i paliw mamy ogromne ilości lecz musi rządzić Polak i odpowiadać przed narodem własnym życiem i majątkiem ,teraz może rządzić każdy idiota bo za nic nie odpowiada ,Polska popierała interwencję w Libii to może przywódców traktujmy jak potraktowano Kaddafiego ,jak poparcie to na całej linii .SIŁA i HONOR.

  12. przemex 18.06.2012 16:15

    malwa
    Widzę że zaślepiło cię nasze “bogactwo” gazowe, niestety nie rozumiesz że koszty likwidacji szkód spowodowanych wydobyciem gazu z łupków przewyższają zyski. Dokształć się w temacie, a potem zabieraj głos.

    EOT

  13. mr_craftsman 18.06.2012 18:26

    mapa zasobów pokrywa się z mapą terenów idealnych do budowania studni geotermicznych.

    dziwne, że żadna agencja nie spróbowała wykonać chociaż kilku studni próbnych.
    być może dlatego, że studnia geotermiczna, po opracowaniu bardziej masowej technologii cechuje się dość niewielkim kosztem wykonania i utrzymania, dostarczając darmowego ciepła spokojnie przez ponad 50 lat.

    “geotermię” w skali mikro stosuje się z powodzeniem jako instalacje pomocnicze w budownictwie mieszkaniowym, pompy ciepła wraz z instalacjami odzysku ciepła bardzo wydajnie zwiększają sprawność cieplną instalacji grzewczych (ciepło i c.w.).

    aż się dziwię, że nikt nie ma ochoty spróbować, ba, jak ktoś chce (Rydzyk) to się go odcina od kredytów.

    dywersyfikacja pod względem źródła i miejsca pozyskiwania to najlepsza strategia – połączenie geotermii, biogazu, wody, wiatru – w skali mini-instalacji gminnych, do tego wsparcie rezerwowe blokami węglowymi w Polsce i rezerwowy import, bo jest od kogo – Litwa, Białoruś, Ukraina, Czechy, Słowacja.

  14. malwa 18.06.2012 18:50

    przemex
    a gdzies ty sie tak dokształcił???
    ogladajac TVN POLSAT czy SUPERSTACJE???

  15. l82 18.06.2012 19:08

    @mr_craftsman jak to nikt nie próbuje? przecież jest kilka ciepłowni geotermalnych- z tym darmowym ciepłem to Cię jednak trochę poniosło:). Utrzymanie urządzeń, co jakiś czas “odtykanie” instalacji tam gdzie wody geotermalne są mocno zasolone itd… Fakt że to ogromny potencjał i już na przykładzie nie tak dużych miast widać że ma to sens- baa nawet sam zdania jestem że mogliby zamiast atomówkę stawiać pobawić się w rozwój tej technologii i zasypaniem kraju 1000 ciepłowni/elektrociepłowni geotermalnych (prąd bodaj przy temp powyżej 100 stopni można produkować). Kwestia że na przykładzie obecnie postawionych widać że dopiero się “uczymy” jak to robić. Fakt faktem jednak przy odpowiednim finansowaniu i zarządzaniu pozwala to np dla sporych miast właściwie poza sezonem zimowym wygasić całkiem piece tradycyjnych ciepłowni węglowych- kwestia jednak myślenia a nie się jeden z drugi na atom uparli i nie dociera że z jakiegoś dziwnego powodu inni się wycofują do zakutego łba 🙂

  16. xc1256 18.06.2012 20:43

    ja się osobiście cieszę, że rezygnują, mniej tego syfu będzie wpompowywane w ziemię,…

  17. pasanger8 19.06.2012 02:01

    @xc popieram miejmy nadzieję ,że zanieczyszczenie wód podziemnych nie dojdzie do skutku.Moę jednak nie jesteśmy traktowani jak np.:kolonia w Nigerii?

  18. egzopolityka 19.06.2012 05:31

    Ludzie, technologie pozyskiwania ekologicznej energii punktu zerowego znane są od stu lat. Co jakiś czas firmy wychodzą z tymi technologiami, jak firma steorn z technologią orbo albo japoński samochód na wodę, który pojeździł tylko kilka tygodni, ale bariery administracyjne stawiane przez ludzie u władzy skutecznie blokują wdrożenie tych technologii.

  19. hybrid 19.06.2012 08:34

    gdyby lupki byly oplacalne w Polsce to ruscy juz dawno by je “wyłupili”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.