Evo Morales wróci do Boliwii

Opublikowano: 01.11.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1800

Jak poinformował media senator-elekt Andronico Rodriguez z MAS, były przywódca kraju Evo Morales ma wrócić do ojczyzny 9 listopada, dzień po inauguracji prezydenta elekta Luisa Arce.

https://www.youtube.com/watch?v=dCG1wXuaS0I

Evo Morales był pierwszym rdzennym prezydentem w Ameryce Łacińskiej. Rządził Boliwią przez 13 lat, stając się w regionie symbolem skutecznych prospołecznych reform. Po reelekcji w październiku 2019 roku został jednak zmuszony do rezygnacji, w wyniku zorganizowanego przez USA buntu wojskowych. Na polecenie reżimu kierowanego przez skrajnie prawicową, katolicką fundamentalistkę Jeanine Anez (który zdobył władzę w wyniku puczu) boliwijski sąd wydał wtedy także nakaz aresztowania Moralesa, w związku z oskarżeniami o rzekomy „terroryzm”, a wojsko splądrowało jego dom.

W obawie o swoje życie prezydent musiał uciekać z kraju. Na wygnaniu początkowo mieszkał w Meksyku (gdzie uzyskał azyl), ostatnio zaś przebywał na stałe w Argentynie. Powrót Evo Moralesa stał się możliwy po tym, jak kierowany kiedyś przez niego Ruch na rzecz Socjalizmu (MAS) odniósł 18 października całkowite zwycięstwo w wyborach.

Andronico Rodriguez powiedział TeleSUR TV, że w tym „historycznym dniu” w Cochabambie (rodzinnym regionie Moralesa) odbędzie się masowa mobilizacja celem uroczystego przyjęcia „historycznego przywódcy”.

Nowowybrany prezydent Luis Arce ogłosił już projekty działań w celu złagodzenia szkód gospodarczych spowodowanych przez neoliberalną politykę rządzącego rok reżimu i pandemię Covid-19. Najbiedniejsi mają otrzymać bony żywieniowe, a rodzinne gospodarstwa – wsparcie pieniężne od państwa. Sfinansowane ma to zostać z nowego podatku od majątku. Ogłoszono także wszczęcie dochodzenia w sprawie rasistowskich masakr setek rdzennych Boliwijczyków, jakie miały miejsce w następstwie zamachu stanu.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.