Europejskiej populacji trzmieli grozi wyginięcie

Opublikowano: 07.04.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 466

Czy europejskie trzmiele wyginą? Jeżeli nie powstrzymamy zmian klimatycznych, to prawie jednej czwartej populacji tych pożytecznych owadów grozi wyginięcie – alarmują naukowcy w najnowszym raporcie Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

Zmiana klimatu, intensyfikacja rolnictwa i zmiany w strukturze ziem uprawnych – to główne zagrożenia, jakie czyhają na trzmiele. Zagrożonych jest 16 z 68 europejskich gatunków – alarmują autorzy raportu.

Sytuacja jest o tyle poważna, że trzmiele rocznie zapylają uprawy warte 22 miliardy euro rocznie. „Wśród pięciu najważniejszych owadów zapylających europejskie uprawy trzy stanowią trzmiele” – czytamy w oświadczeniu IUCN.

Kraje europejskie podjęły już pierwsze kroki, które mają zapobiec exodusowi tych pożytecznych owadów. Chodzi m. in. o zakaz stosowania w Unii Europejskiej trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów, które zidentyfikowano jako najbardziej szkodliwe dla owadów zapylających.

Źródło: Ekologia.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MichalR 07.04.2014 23:12

    Jest znaczna różnica między wyginięciem 1/4 populacji a wymarciu 1/4 wszystkich gatunków.

    Gatunki zagrożone wyginięciem są zagrożone wyginięciem bo mają małą populację. Jeśli mają małą populację to spośród wszystkich reprezentantów stanowią tylko niewielki ułamek całości.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.