Europejska Karta Równości w Poznaniu

Opublikowano: 13.02.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1759

Poznań jest kolejnym polskim miastem, które przyjęło dokument zapewniający dbałość o równość praw obywateli. Emocje były bardzo gorące.

Głosy w poznańskiej radzie miasta rozłożyły się nierówno: za przyjęciem dokumentu było 23 radnych, zaś za jej odrzuceniem – 10, w tym jeden radny z Koalicji Obywatelskiej. Rada miasta uzasadniając przyjęcie EKR wskazała, że jest to deklaracja władz miejskich do wdrożenia zasad przez Kartę wyliczonych. Wskazała także, że dokument ten jest „formalnym wyrazem zaangażowania Miasta Poznania w propagowanie zasady równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym”.

Europejska Karta Równości jest dokumentem, który funkcjonuje w przestrzeni publicznej od 2006 roku, kiedy to została wprowadzona w maju 2006 roku przez Radę Gmin i Regionów Europy. Tekst EKR wprowadza 6 podstawowych zasad dotyczących przestrzegania równości kobiet i mężczyzn i przeciwdziałania dyskryminacji opartej na płci, ale też zwraca uwagę na formy dyskryminacji „oparte na płci, rasie, kolorze skóry, pochodzeniu etnicznym i społecznym, cechach genetycznych, języku, religii czy wierze, przekonaniach politycznych lub innych, przynależności do mniejszości narodowej, urodzeniu, niepełnosprawności, wieku, orientacji seksualnej czy statusie społeczno-ekonomicznym”.

Jednak te zasady wywołały gniew radnych PiS-u i ich zwolenników, którzy dość licznie stawili się na posiedzeniu Rady Miasta. Mieli ze sobą krzyże, różańce i transparenty z napisami m.in. „Stop dla fałszywych ideologii”, „Kata Równości to likwidacja wolności w imię „wolności”, a także „LGBTQ – molestuje nas poznaniaków psychicznie za zgodą władz miasta. Wstyd i Hańba!”.

Przewodniczący klubu radnych PiS mówił m.in., że EKR wprowadza „elementy zła, te fragmenty zła, które są w tej generalnie pozytywnej wizji, że wszyscy jesteśmy ludźmi równymi co do godności, co do praw”. Mówił też, że tłumaczenie polskie wprowadza w błąd, ponieważ w oryginale używane jest określenie „gender” w rozumieniu płci kulturowej, co go niepokoi.

Protest nasilił się, kiedy Rada przegłosowała przyjęcie Europejskiej Kart Równości. Zebrani krzyczeli pod adresem radnych głosujących za przyjęciem: „Zdrajcy! Hańba! Zdrada!”. Przewodniczący Rady Grzegorz Ganowicz twierdzi w „Gazecie Wyborczej”, że krzyczano też „zapraszamy do gazu”, oraz straszono, że w Poznaniu może być „gorzej niż w Gdańsku”, co brzmi jak groźba.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. LichoNiespi 13.02.2020 13:58

    W poprzednich dekadach to pan Gowin bylby odizolowany w szpitalu zamknietym .

  2. LichoNiespi 13.02.2020 13:59

    Moj znajomy zatrudnilby pana Gowina do pracy w jego intetesie a naprawia on..rowery.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.