Europa chce współpracy z Iranem – Polska po stronie USA

Opublikowano: 26.05.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 776

Europejscy przywódcy od dłuższego czasu zastanawiają się, jak zminimalizować gospodarcze i polityczne skutki decyzji amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który postanowił zerwać porozumienie nuklearne z Iranem. Tymczasem polski rząd zamierza mediować pomiędzy Unią Europejską oraz Stanami Zjednoczonymi, przy czym jego przedstawiciele wyrażają „zrozumienie” dla amerykańskich obiekcji wobec tej umowy, a także niepokoją się rozwojem irańskiego potencjału wojskowego.

W ubiegłym tygodniu kwestia porozumienia nuklearnego z Iranem była dyskutowana przez unijnych przywódców, podczas ich szczytu w Sofii. Premier Mateusz Morawiecki podczas rozmów w stolicy Bułgarii miał również podnosić tę kwestię, ale w nieco inny sposób niż inni przedstawiciele rządów Unii Europejskiej. Morawiecki miał bowiem wyrażać obawy irańskim programem rozwoju pocisków balistycznych, używając przy tym amerykańskich argumentów o agresywnej irańskiej polityce w regionie Bliskiego Wschodu.

Premier twierdzi więc, że możliwe byłoby wypracowanie nowej umowy z Islamską Republiką Iranu, która obejmowałaby nie tylko kwestię jego programu jądrowego, ale także wspomnianych pocisków balistycznych. W tym tygodniu Morawiecki przypomniał swoje stanowisko wyrażone w ubiegłym tygodniu, dodając, że rządzący chcą „popatrzeć” na „budzące niepokój wszystkich” aspekty irańskiego programu i samych relacji z tym bliskowschodnim państwem.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz uważa z kolei, że konieczne jest opracowanie unijnego stanowiska związanego z minimalizacją strat, które będą skutkiem amerykańskiej polityki wobec irańskiego rządu. Polska miałaby przy tym odgrywać rolę mediatora, a dokładniej przedstawiać UE amerykańskie stanowisko, rozumiejąc przy tym właśnie obawy Waszyngtonu odnośnie relacji z Irańczykami.

Już wcześniej państwowe firmy postanowiły wycofać się ze wspólnych projektów z irańskimi przedsiębiorstwami. Z tego powodu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie będzie brało udziału w projekcie gazowym w Sumar w zachodniej części kraju, natomiast PKN Orlen w kwestii dostaw ropy naftowej zamierza zacieśniać współpracę z Arabią Saudyjską.

Na podstawie: wPolityce.pl, Facebook.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. mariusz 26.05.2018 12:55

    Skoro jest tyle Żydów u władzy to nic dziwnego. Putin słusznie zauważył że robienie reżimu na całym świecie, NWO=Adolf Hitler po raz drugi, mija się z celem. Stara się nawiązać kontakt z Iranem i Chinami w celu przeciwdziałania temu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.