Eurogrupa przekroczyła uprawnienia ws. Cypru?
Poszkodowani deponenci na Cyprze proszą o unieważnienie decyzji Eurogrupy Europejski Sąd Pierwszej Instancji przyjął do rozpatrzenia 12 wniosków poszkodowanych w związku z zatwierdzoną w marcu uzgodnioną decyzją Eurogrupy i władz Cypru w sprawie warunków przyznania republice pomocy antykryzysowej w wysokości 10 mld euro.
Wnioskodawcy twierdzą, że decyzja Eurogrupy, podjęta wspólnie przez Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską, wykracza poza ramy pełnomocnictw, które nadał im Traktat z Maastricht i łamie ich fundamentalne prawa.
Oświadczają oni także, że ani traktat, ani Protokół ws. Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego nie przewidują „cięcia” depozytów.
Źródło: Głos Rosji