Estonia ma roszczenia terytorialne wobec Rosji

Opublikowano: 02.01.2020 | Kategorie: Historia, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2243

Przewodniczący parlamentu Estonii Henn Põlluaas powiedział, że traktat pokojowy w Tartu, zawarty przez jego kraj z Rosją Radziecką w 1920 r., nadal obowiązuje, w tym w kwestii granic między państwami – wynika z życzeń noworocznych polityka, opublikowanych na stronie internetowej parlamentu.

https://www.youtube.com/watch?v=VatiLtqN3_A

Põlluaas przypomniał, że 2 lutego mija setna rocznica podpisania traktatu pokojowego w Tartu, po którym „ustanowiono granicę rosyjsko-estońską”. Jak dodał, po przywróceniu niepodległości Estonia została uznana za prawnego spadkobiercę państwa, utworzonego w 1918 r., „we wszystkich przejawach, w tym granicy państwowej”. „Traktat pokojowy w Tartu jest ważny i nadal znajduje się w rejestrze istniejących traktatów międzynarodowych ONZ” – podkreślił przewodniczący parlamentu.

To nie jest pierwsze takie oświadczenie estońskiego polityka. W listopadzie ubiegłego roku Põlluaas zażądał od Moskwy „zwrotu” republice bałtyckiej „anektowanych terytoriów”. „Brak uznania układu pokojowego w Tartu tak naprawdę oznacza nieuznanie Republiki Estońskiej. Jest on aktem urodzenia naszego państwa i jedną z najważniejszych podstaw naszej państwowości – pisał Põlluaas na „Facebooku” w listopadzie 2019 roku.

Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow, komentując słowa przewodniczącego estońskiego parlamentu, powiedział, że Kreml uznaje podobne wypowiedzi za niedopuszczalne.

Traktat pokojowy w Tartu, zawarty w 1920 r. między Estonią a Związkiem Radzieckim, przewiduje przekazanie republice bałtyckiej część obwodów leningradzkiego i pskowskiego. W 1944 r. te ziemie wróciły do RFSRR.

Moskwa traktuje ten traktat jako dokument historyczny, który nie ma mocy prawnej. Tallin twierdzi, że umowa nadal obowiązuje. Odniesienia do niego zostały zawarte w preambule ustawy o ratyfikacji rosyjsko-estońskiej umowy granicznej. Moskwa uznała to za możliwość do wysuwania roszczeń terytorialnych w przyszłości i wycofała swój podpis pod traktatem granicznym.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.