ESA wyemitowała na żywo transmisję obrazu z Marsa

Opublikowano: 03.06.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 3801

Dzisiaj, 2 czerwca, od godziny 16:00 GMT, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przeprowadziła transmisję na żywo obrazu z orbitera Mars Express. Wydarzenie poświęcone dwudziestej rocznicy uruchomienia stacji trwało godzinę.

Transmisja pokazała obraz najbliższy obrazowi czasu rzeczywistego, tj. opóźnienie wynosiło 18 minut (17 minut zajęło przesłanie sygnału na Ziemię, a kolejna 1 minuta została przeznaczona na emisję przez naziemne serwery i kable).

Mars Express wraz z lądownikiem Beagle 2 wystartował z Bajkonuru 2 czerwca 2003 roku. Przybyli na orbitę marsjańską w grudniu tego samego roku. Beagle 2 wylądował na Marsie, ale nie można było się z nim skontaktować, prawdopodobnie z powodu awarii paneli słonecznych i anteny komunikacyjnej. A Mars-Express z powodzeniem rozpoczął pracę w trybie zwykłym i zaczął badać planetę za pomocą siedmiu swoich instrumentów naukowych.

Przez dwie dekady osiągnął bardzo dużo. Na przykład był w stanie wykryć metan w atmosferze Marsa, sporządzić mapę składu czap lodowych w pobliżu biegunów i przypuszczalnie odkryć podziemne jezioro w pobliżu bieguna południowego Marsa. Wideo będzie transmitowane na żywo z VMC (Visual Monitoring Camera), pierwotnie zaprojektowanej do kontrolowania oddokowania Beagle-2. Po awarii lądownika VMC został wyłączony, ale następnie ponownie włączony do filmowania w celach naukowych i edukacyjnych. Specjaliści ESA udoskonalili algorytmy przetwarzania obrazów z kamery, zamieniając ją w pełnoprawne ósme narzędzie. Przygotowanie dzisiejszej audycji, w tym opracowanie narzędzi do szybkiego publikowania obrazów VMC w sieci, zajęło ESA kilka miesięcy.

„To jest stary aparat, pierwotnie zaprojektowany do celów inżynieryjnych, tj. do pracy w odległości 3 milionów km od Ziemi — tego jeszcze nie wypróbowano i szczerze mówiąc, nie jesteśmy w 100% pewni, że zadziała. […] Ale jestem pełen optymizmu. Zwykle widzimy zdjęcia z Marsa i wiemy, że zostały zrobione kilka dni wcześniej. Cieszę się, że widzę Marsa takim, jakim jest teraz – tak blisko marsjańskiego »teraz«, jak to tylko możliwe!” – skomentował projekt James Godfrey, kierownik operacji statków kosmicznych w centrum kontroli misji ESA w Darmstadt w Niemczech.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. sanchop 06.06.2023 00:18

  W 2023 mogą kręcić tam filmy Hollywood, tzn. na ziemii ale ale tam. Ale mimo wszystko dziękuję za grafikę z marsa i miliardy wywalone w błoto.

 2. sanchop 09.06.2023 23:36

  Jeszcze raz ja. Przepraszam, ale czy to wszystko? Lepsze efekty były w filmie “gwiezdne wojny “z lat 70…. amerykanie robią kaszanę, ale “europejskie centrum kosmiczne” to nawet nie ukrywa, że po prostu kradną pieniądze a nic w zamian…

 3. replikant3d 13.06.2023 19:20

  sanchop, Oni celowo tak robią. Na Marsie tak jak na księżycu jest zbyt wiele rzeczy do ukrycia. Dlatego jakość kiepska. Czemu nie prześlą na żywo obrazu ze zbliżenia obrazu powierzchni Marsa tylko na dalekiej orbicie? No właśnie….

 4. GregPel 18.06.2023 20:54

  Co za bzdury. Pierw bym chciał widzieć zdjecie ziemi z orbity,np. z Habla na żywo.
  Marsa ro se mogę sam zobaczyć… w sklepie na słodyczach😄

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.