Energa wraca w “skarbowe” ręce

Opublikowano: 04.06.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 465

Sąd antymonopolowy pokrzyżował plany resortowi skarbu państwa. “Nie” dla fuzji PGE i Energi oznacza, że plany ministerstwa co do wpływów z prywatyzacji nie zostaną zrealizowane tak szybko. Dla Energi rozważane są różne opcje, ale decyzji jeszcze nie podjęto.

– Po decyzji sądu antymonopolowego Energa w pewnym sensie wraca w nasze „skarbowe” ręce i będziemy się zastanawiali, w jaki sposób kontynuować prywatyzację. Nie ma konkretnego pomysłu na realizację tej transakcji – przyznaje Paweł Tamborski, wiceminister skarbu państwa.

Wśród możliwych scenariuszy jest m.in. połączenie Energi z innymi podmiotami oraz wejście spółki na Giełdę Papierów Wartościowych.

– W tej chwili obowiązuje nas strategia rządowa dotycząca prywatyzacji sektora energetycznego, która przewiduje, że dwie największe spółki powinny pozostać pod kontrolą korporacyjną Skarbu Państwa, a dwie mniejsze spółki powinny być przedmiotem sprzedaży – przypomina Paweł Tamborski.

Zgodnie z przyjętą w 2010 roku “Polityką energetyczną Polski do 2030 roku” w rękach państwa musi pozostać pakiet kontrolny PGE i Tauronu. Wśród spółek przeznaczonych do prywatyzacji, oprócz Energi, jest jeszcze Enea. Tu jednak też resort skarbu nie podjął decyzji w sprawie sposobu sprzedaży udziałów.

– Enea jest notowana na giełdzie i w przeszłości podejmowaliśmy próby sprzedaży dużych pakietów akcji. Podobnie jak z Energą będziemy się zastanawiali, w jaki sposób zrealizować to założenie podstawowe, jakim jest prywatyzacja Enei. Dzisiaj nie ma konkretnych planów – zaznacza wiceminister.

Planem resortu skarbu państwa są przychody z prywatyzacji, które w tegorocznym budżecie założono na poziomie 10 mld. Po 5 miesiącach w kasie jest 3,1 mld zł.

Źródło: Newseria


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. klara 04.06.2012 11:36

    wodociągi powinne też należeć do Polskiego Narodu !!!!!!!

  2. Stanlley 04.06.2012 11:50

    10 mld z prywatyzacji…. ładnie, 1 mld z mandatów : http://www.motofakty.pl/artykul/rzad-planuje-ponad-1-mld-zl-zysku-z-mandatow.html

    zbierania na kopanie piłki w 2012 trwa bo wydali 80-120mld (zależnie od źródła)

  3. Pola 04.06.2012 20:03

    @klara
    Oczywiście, że wodociągi nie powinny być prywatyzowane. Pamiętam, jak w czasie końca komuny wobec narastającej fali strajków i protestów, w moim mieście wodociągi były bardzo chronione a ujęcia wody pilnowane przez milicję. Pilnowano tych wodociągów z obawy, że może dojść do zatrucia wody dostarczanej dla miasta. Dlatego dziwię się, że wodociągi są prywatyzowane i to czasami oddawane w zarząd obcych spółek. Nic głupszego ten rząd nie mógł już wymyślić.

  4. shuang 04.06.2012 20:58

    @Pola:
    Z Twojego punktu widzenia “nic głupszego” a z punktu widzenia rządzących rządem nic lepszego niż to.

  5. bobik111 05.06.2012 01:48

    (Komentarz usunięty – naruszenie regulaminu punkt 7 – zakaz używania wulgaryzmów, ubliżania, pisania wyzwisk i inwektyw – pisz kulturalnie)

  6. maleczka 05.06.2012 23:30

    no woda WAZNA strategicznie rzecz trzeba jej pilnowac czy to w sprawie lupkow czy prywatyzacji wodaciagow.kto ma wode ten ma wladze nad ZYCIEM! wiedza to na zachodzie i od lat trzymaja na to oko i dodaja tam po cichutku rozne substancje dla eksperymentu…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.