Niedoszacowano emisję radioaktywności w Fukushimie

Opublikowano: 18.03.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 541

Nawet do 47 biliardów bekereli cezu-137 wyemitowano do Pacyfiku od początku kryzysu jądrowego w Fukushimie. Biliard to jedynka i piętnaście zer. Jak wynika z raportu niemieckiego Thünen Institute of Fisheries Ecology z Hamburga szacunki emisji radionuklidów do środowiska morskiego mogły być niedoszacowane pięćdziesięciokrotnie. Wyniki badań zostały opublikowane przez G. Kanischa i M.-O. Austa.

Według raportu w Pacyfiku znajduje się od 6 do 47 biliardów bekereli cezu-137 o czasie półtrwania 30,17 lat. W oceanie znalazła się również podobna ilość cezu-134 o dwuletnim czasie półtrwania. Opierając się na założeniu, że emisje te stanowią większą część całkowitej ilości uwolnionego cezu naukowcy skupili się na analizie zachowania cezu w Pacyfiku i środowisku. Szczególną uwagę zwrócono na badania procesu wchłaniania cezu przez organizmy żywe.

W wyniku uszkodzenia czterech reaktorów z Fukushimy wiele radionuklidów dostało się do atmosfery, ale być może nawet więcej dostało się do oceanu. Ich obecność w atmosferze została odnotowana na całym świecie. Ilości suchej i mokrej depozycji cezu w Morzach Północnym i Bałtyckim oraz w prądach morskich wokół zachodniej i wschodniej Grenlandii wskazują na szacunek od 0,1 do 100 Bq/m2. Tak wynika z monitoringu przeprowadzonego przez niemieckich naukowców po wypadku w elektrowni Fukushima.

Do dnia dzisiejszego, stopniowo zmienia się maksymalną wielkość bezpośrednich emisji cezu-137 do Oceanu Spokojnego. Powyższe szacunki niemieckich naukowców nie są jeszcze powszechnie akceptowane. Jednak ostatnio informacje o emisjach zauważalnie zwiększają się w oficjalnych źródłach do 27,1 biliardów bekereli. To wciąż połowa tego, co mogło być wyemitowane i co nadal jest emitowane do Pacyfiku z uszkodzonej elektrowni jądrowej.

Na podstawie: www.biogeosciences-discuss.net
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Murphy 18.03.2013 08:35

    Ciekawe że o innych pierwiastkach nie mówią tylko o cezie. A przecież w takim reaktorze i inne promieniotwórcze odpady powstają.

  2. sfisol 18.03.2013 11:50

    Zastanawiam się czy to pokłosie gimnazjum, że coraz mniej ludzi potrafi odmieniać rzeczowniki po zaprzeczeniu: “Niedoszacowano emisji” a nie “emisję”.

  3. sfisol 18.03.2013 11:56

    A właściwie to “Nie_doszacowano emisji” 😛

  4. korn 18.03.2013 15:19

    Ktoś zaskoczony ?

  5. bXXs 18.03.2013 21:08

    Cholera, ja nawet nie skończyłem gimnazjum :-\
    Czasami boje się komentować bo same byki robie. Przepraszam.

    ps Szkoda, że nie można edytować.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.