Emerytura wyniesie 22% ostatniej wypłaty

Opublikowano: 19.03.2013 | Kategorie: Gospodarka, Media, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

“Z raportu Komisji Europejskiej z 2012 r. wynika, że w 2060 r. łączna emerytura ma wynieść 22% ostatniego wynagrodzenia. W starym systemie, relacja ta w 2010 r. wynosiła 47%, a wcześniej była jeszcze wyższa. Tak radykalna obniżka emerytur była konieczna, by można było wprowadzić OFE. W 1999 r. ludziom tego nie mówiono, tylko reklamowano emerytury pod palmami. To był mechanizm ukrywania prawdy” – mówi na łamach najnowszego numeru tygodnika „Przegląd” prof. Leokadia Oręziak (SGH), specjalistka od systemu emerytalnego.

Na łamach tygodnika ukazał się wywiad z prof. Oręziak w całości poświęcony Otwartym Funduszom Emerytalnym. Oręziak stawia w nim również tezę, że “dodatkową ceną, jaką polskie społeczeństwo musi zapłacić za utrzymywanie OFE jest podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat.”

Prof. Oręziak mówi również o powiązaniach między OFE a mediami. “Nie jest tajemnicą, że koncerny finansowe są powiązane mediami. Jedna z największych spółek medialnych jest niemal w połowie własnością funduszy emerytalnych. Czy wydawana przez nią gazeta, można napisać prawdę o OFE, czyli o swych właścicielach?” – pyta retorycznie prof. Oręziak.

Autor: Bartosz Machalica
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Luk
Użytkownik
Luk

Wychodzi na to że z własnych pieniędzy stworzymy korporację, która zacznie trząść Polską. Kolejny patologiczny twór.

kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

Taką starość szykuje nam Czwarta Rzesza!Dobrze,że już tego nie dożyję.

Pires
Użytkownik
Pires

Dlatego jutro czyli 20 marca wychodzimy na ulice i walczymy o odwołanie rządu.

Collega
Użytkownik

Trzeba będzie poważnie się zastanowić nad starym hasłem wyborczym: “Emeryci do urn!”

KernelPanic
Użytkownik
KernelPanic

Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52% podstawy wymiaru. Na rok 2013: 12,22% księgowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS; 4,5% księgowane na indywidualnym subkoncie prowadzonym przez ZUS; 2,8% odprowadzane przez ZUS do wybranego OFE.
Jak widać OFE to nie główny winowajca. Problem leży w założeniach systemu emerytalnego, który opiera się na zastępowalności pokoleń i ich “solidarności”. Od 1989 mamy depresję urodzeniową:

“W 2010 r. współczynnik dzietności wyniósł niespełna 1,4 i jest to o 0,16 pkt. więcej w stosunku do
notowanego w 2003 r., w którym wskaźnik ten był najniższy od ponad 50 lat, ale obecny
poziom dzietności jest w dalszym ciągu niższy o około 0,75 pkt. od wielkości optymalnej,
określanej jako korzystna dla stabilnego rozwoju demograficznego. Najbardziej korzystną
sytuację demograficzną określa dzietność kształtująca się na poziomie 2,1–2,15, tj. gdy na
100 kobiet w wieku 15–49 lat przypada średnio 210–215 urodzonych dzieci; obecnie jest to
138 dzieci (w miastach 131, na wsi 149).”

http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/bip/BIP_raport_2010-2011.pdf

grzech
Użytkownik

gdzie ta prof. Oręziak była w 1999 r.? Teraz każdy bez tytułu profesorskiego jest w stanie to powiedzieć.
Tak oto komuniści i ich pociotki (układ) okradły i rozwaliły nas.

Aida
Użytkownik

Pires a ta akcja z wychodzeniem na ulicę to wymyślona dzisiaj rano, czy to już od dłuższego czasu. Bo jakoś tak wszędzie cicho, nawet na WM nie pojawiło się jakieś większe info, zaproszenie na marsz, cokolwiek. Jak nikt nie wie, to nikt nie wyjdzie, poza tym spójrz za okno, nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie sypie śnieg i to nieźle.

Pires
Użytkownik
Pires

@Aida
To nie jest akcja organizowana przeze mnie i wymmyślona rano. Dowiedziałem się o niej właśnie na WM w którymś z komentarzy. Był nawet link do “pejsbuka”. Rzeczywiście wszędzie jest cicho. Zupełnie nie rozumiem dlaczego. Teraz jak szukałem info w necie na ten temat to zauważyłem, że pojawia się również data 23 marca. Jeśli ktoś wie coś więcej to proszę pisać.

RobertM4
Użytkownik
RobertM4

Z tego co znalazłem na NWO, mówią o 23 marca http://nwonews.pl/dyskusja,2953,0

zbig45
Użytkownik
zbig45

dobrze że już mam blisko do śmierci. nie wiem co tu się będzie działo za te 30 lat. pewnie już nic z Polski nie zostanie.

matimozg
Użytkownik
matimozg

Ktoś ma złudzenia, że ta planeta pociągnie do 2060 r.?