Emerytura najszybciej jak się da

Opublikowano: 11.05.2023 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2875

Z danych ZUS wynika, że większość Polaków decyduje się na przejście na emeryturę w ciągu pierwszego roku od uzyskania uprawnień.

Jesteśmy zmęczeni pracą. Jak informuje portal PulsHR.pl, średni wiek mężczyzny, któremu ZUS przyznał świadczenie, wynosi 65,2 roku. W przypadku kobiet średni wiek to 60,6 roku. W 2022 r. ZUS przyznał emeryturę 70,3 proc. uprawnionym w dniu, w którym osiągnęli wiek emerytalny.

Kolejne 18,6 proc. uprawnionych otrzymało emeryturę w ciągu 1-11 miesięcy po ukończeniu odpowiednio 60. lub 65. roku życia.

Z danych ZUS wynika też, że przeciętna przyznana w 2022 roku emerytura, zarówno na starych, jak i nowych zasadach, wyniosła 3136 zł brutto. Średnią zawyżają jednak mężczyźni. Kobiety otrzymują przeciętnie tylko 2521 zł brutto.

Polacy mają świadomość, że emerytury mogą nie być wystarczające. Z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że aż 77 proc. osób obawia się, iż ich emerytura będzie niska. Częściej takie wątpliwości mają kobiety – 82 proc. do 72 proc. mężczyzn.

55 proc. osób przyznaje, że będzie zmuszona do pracy dłużej, niż przewiduje to wiek emerytalny. To o 5 pkt proc. więcej niż rok temu. Dla 38 proc. największą motywacją do pracowania dłużej jest znaczący wzrost przyszłej emerytury za dodatkowe lata pracy. Szczególnie jest to istotne dla kobiet – 43 proc. do 34 proc. mężczyzn.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. JedynaDroga 11.05.2023 10:29

    Podatki w wysokości max. 10 % osiąganych dochodów.

    0 socjalu
    0 emerytur

    Z resztą sobie sam poradzę.

  2. Dandi1981 11.05.2023 10:51

    Szympans ma 98% dna czlowieka zyje do 60lat i to powinien byc wiek emerytalny po kopie juz po chlopie.
    System emerytalny gdzie tusk likwidujac 2 filar wrzucil 200mld oszczednosci wmerytalnych do dziury budzetowej , sa sluchy ze 1 filar beda likwidowac tez. Bo w ich mniemaniu system emerytalny to taki dzie pracujesz 50 lat na swoja niska wmeryture i osob uprzywilejowanych w panstwie.
    Zalozenie OFE 1 i 2 filar na 1 i 2 emeryture a oni chca zrobic ze nie dostaniesz rzadnej. Tylko taka jak rzad uzna . Wiec najlepiej bedzie jesli ludzie dostana opcje ze nie doja ich z skladek na emerytury czy sluzbe zdrowia tylkopodatek 10% od dochodu jak ktos tu wspomnial. Wtedy Sam odlozysz na emeryture na lekarzy szpitale. Lub ci co beda chcieli placic skladki na emerytury i zdrowie z pensji to prosze bardzo a tak stawia sie czlowieka bez wyboru

  3. Wolfman 11.05.2023 14:01

    Jedynadroga, a jak bedziesz żył 120 lat , a zaczniesz chorowac po 40? Poradzisz sobie?

  4. JedynaDroga 11.05.2023 14:23

    @Wolfman

    Nie liczę na niczyją pomoc, to co wypracuje chcę żeby zostało ze mną. Za oszczędzone środki kupował bym złoto, które zabezpieczyło by moją przyszłość. Przynajmniej miał bym możliwość zadecydowania na co przeznaczyć zgromadzone środki. Sama myśl o śmierci w wieku średnim szczególnie mnie nie przeraża.

    Ten system solidarnościowy jest niesprawiedliwy do bólu.
    Nie wierzę w obietnice.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.