Emerytura kobiet i mężczyzn – wzrosły dysproporcje

Opublikowano: 17.06.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5

Jak wynika z informacji ZUS o wypłatach świadczeń za 2017 rok, emerytury kobiet były prawie o połowę niższe niż mężczyzn. To niestety uboczny efekt obniżki wieku emerytalnego, ale nie tylko. Kobiety po prostu mniej zarabiają.

– W przypadku kobiet dochodzą zarówno niższe płace, jak i mniejsza aktywność wynikająca także z wychowywania dzieci – stwierdził rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Wiek emerytalny kobiet według nowego systemu jest o pięć lat niższy, co przekłada się na daną, którą ekonomiści nazywają „średnim trwaniem życia” – to liczba miesięcy, przez które dzielona jest zgromadzona kwota na wypłaty. U kobiet jest ona statystycznie dłuższa. Kobiety przez krótszy czas odkładają składki na koncie, krócej są one waloryzowane.

Jak donosi Dziennik.pl, taka dyproporcja pojawiała się nawet w przypadku, gdy mówiliśmy o wysokości średniej płacy – wówczas mężczyzna otrzymywał 74 procent, zaś kobieta niecałe 50.

Przeciętna wypłata dla mężczyzny wyniosła 2746 zł, podczas gdy dla kobiety tylko 1845 zł. W październiku ubiegłego roku niektóre oddziały ZUS odnotowały różnicę prawie o 100 proc. „Dziennik Gazeta Prawna” wyliczył, że tak było w Rybniku, gdzie przeciętne świadczenie mężczyzny wyniosło 3650 zł, podczas gdy kobiety – 1487 zł.

W 2017 roku z możliwości przejścia na emeryturę wcześniej skorzystało 300 tys. osób – jednak jak zaznacza ZUS, były to osoby, które i tak przechodziły na emeryturę później niż ustawowe 60 i 65. Mniej więcej co roku 60 proc. występujących do ZUS o emeryturę to osoby nieaktywne zawodowo. W 2017 dodatkowo liczba uprawnionych po zmianach wzrosła z 216 do 404 tysięcy. Niestety świadczenia są niższe. Przeciętne świadczenie liczone według nowych zasad wynosi około 2097 – to i tak więcej niż przeciętna za 2016.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mr_craftsman
Użytkownik
mr_craftsman

mówiąc wprost – komuniści boleją nad tym, że inżynier z doktoratem pracujący 40 lat po 50 godzin tygodniowo, dostaje wyższą emeryturę od przedszkolanki z kursem pracującej 20 lat, po 36 godzin tygodniowo ;>

cała mitologia “pay gap” na tym polega.

lboo
Użytkownik
lboo

@mr_craftsman: Inżynier z doktoratem pracujący po 50 godzin tygodniowo przez 40 lat?
Brzmi jak koszmar. Musiał mieć ciężkie dzieciństwo, pewnie przez nisko opłacaną panią w przedszkolu która przenosiła swoją frustrację na dzieci.
Ze względu na brak wolnego czasu wychowaniem jego dzieci też zajmie się nisko opłacana pani w przedszkolu i historia się powtórzy.