Emeryci kupią banki?

Opublikowano: 18.11.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 805

Rząd chce wykorzystać część pieniędzy trafiających do OFE na odkupienie banków wystawionych na sprzedaż przez zagranicznych właścicieli.

Pieniądze przyszłych emerytów mają pomóc w budowie konsorcjum polskich inwestorów. Miałoby ono za zadanie przejmować banki w Polsce, wystawione na sprzedaż przez dotychczasowych zagranicznych właścicieli. Taki jest nowy pomysł rządu i komisji nadzoru finansowego – informuje „Gazeta Wyborcza”. Rząd planuje utworzenie z części środków zgromadzonych w OFE (obecnie to już 229 miliardów złotych) konsorcjum, które miałoby przejmować banki wystawione na sprzedaż. Celem tej inicjatywy jest wzrost poziomu udziałów kapitału polskiego w sektorze bankowym. Ma to zapobiec powtórkom sytuacji mającej miejsce przed trzema laty. Wówczas w trakcie początków kryzysu gospodarczego polskie filie zagranicznych banków ograniczyły działalność kredytową dla rodzimych firm.

Obecnie w posiadaniu kapitału zagranicznego jest ok. 70% sektora bankowego w Polsce, tylko reszta jest rodzima. Natomiast z powodu kryzysu gospodarczego na sprzedaż wystawiono obecnie kilka banków działających w Polsce: Kredyt Bank (kapitał belgijski), Millennium (portugalski), DnB Nord (norweski), Alior Bank (włoski). Cenę Millenium i Kredyt Banku szacuje się na ok. 1,5 miliarda euro za każdy. Eksperci szacują, że w przyszłym roku kolejne 3-4 banki trafią do sprzedaży.

Z tej okazji chce skorzystać rząd. Planuje powołać konsorcjum, które wykupi banki oferowane na sprzedaż. Wejdą do niego spółki z udziałem skarbu państwa, m.in. PKO BP, KGHM i PZU, jednak konieczne są większe środki. Te rząd planuje znaleźć w OFE. Wprowadzone rozwiązania mają być niejako przymusowe dla funduszy emerytalnych. Rząd planuje zmienić sposób oceny wyników inwestycyjnych OFE. Obecnie jest on zależny od średniego wyniku wszystkich funduszy. Po planowanej zmianie to nadzór finansowy ustalałby minimalną stronę zwrotu. Jedną z planowanych jej miar ma być wysokość oprocentowania obligacji emitowanych przez konsorcjum polskich inwestorów. A to oznacza, że OFE będą w zasadzie zmuszone nabywać owe obligacje, gdyż w przeciwnym razie będą miały kłopoty z osiągnięciem wymaganych stóp zwrotu, czyli dopłacić klientom OFE z własnych środków.

Rzadko popieramy i chwalimy Platformę Obywatelską, ale jeśli zrealizuje ten zamiar, będzie to krok godny pochwały – w przypadku OFE kolejny po mającym miejsce w poprzedniej kadencji zmniejszeniu środków przekazywanych funduszom emerytalnym z naszych składek.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

  1. bro 18.11.2011 11:33

    Wpompowanie kasy na ratowanie banków, jak to sie odbyło w USA. Tyle że u nas wpadli na pomysł jak to zrobić za cudze pieniądze. Zanim dożyję emerytury zdązą roztrwonić wszystko.
    Dodatkowa korzyść, do tej pory o sprzedaży banków decydował rynek, teraz premier będzie mógł decydować dzięki osobom które umieści w zarządach.
    Rozbój w biały dzień, bo kto zdrowy na umyśle, teraz inwestowałby w najbardziej wrażliwy na kryzys sektor gospodarki, a tak zainwestowaliśmy wszyscy…

  2. hybrid 18.11.2011 12:08

    no wlasnie bro ja sie zastanawialem gdzie tu jest haczyk bo przeciez polski rzad nie moze dzialac na korzysc obywateli i Ty mi naswietliles sprawe:)

  3. bogdzio 18.11.2011 12:40

    hm, z drugiej jednak strony, odkupienie naszych banków byłoby odcięciem się od tego całego euro-szlamu bankowego, tak żeby bankowcy nie przejęli naszej gospodarki jak w Grecji czy Włoszech. Tylko co dalej, doprowadzić do jeszcze większego kryzysu i odkupywać pozostałą część naszej gospodarki za grosze, którą L.Balcerowicz tak ochoczo rozsprzedał?

  4. Obi-Bok 18.11.2011 12:58

    Ja widzę to trochę inaczej. Pan Tusk przygotowuje sobie emeryturę. Jak się domyślam w tym “Konsorcjum Inwestorów Polskich” będą osoby z bezpośredniego otoczenia premiera, które w odpowiednim momencie (przegrane wybory) utorują Tuskowi drogę do ścisłego zarządu [jeżeli nie prezesury konsorcjum].
    Sam pomysł jest ciekawy. Obawiam się jednak, że w dłuższej perspektywie decyzje ów konsorcjum będą podyktowane partykularnymi interesami.

  5. the1funky 18.11.2011 14:08

    Najpierw wyprzedają majątek państwowy, a potem go odkupują. To po kiego grzyba na chama wszystko prywatyzują? Śmierdzi mi to na kilometr!

  6. bro 18.11.2011 14:08

    @bogdzio
    to co mówisz, ma sens, i rzad na takie podejście liczy, czyli “nie oddamy banków działających w Polsce obcym” – hasło świetne, aby lud nie protestował przeciw rozgrabianiu emerytur – i moze też bym w to uwierzył gdyby nie to że Państwo stara sie sprzedawać wszystko co się da, więc w nagły zwrot polityki o 180stopni jakoś nie wierzę

  7. Raptor 18.11.2011 15:01

    “Pieniądze przyszłych emerytów mają pomóc…”

    Jak to dobrze, że się do tej grupy nie zaliczam… nawet nie wiem o jakich pieniądzach mowa, bom ich jeszcze nie widział 🙂

    @the1funky
    “Najpierw wyprzedają majątek państwowy, a potem go odkupują.”

    Dobry interes na boku nie jest zły.

  8. bro 18.11.2011 16:45

    jest tak jak pisze “W”, wyprowadzenie kasy z systemu emerytalnego

  9. MamDosc 18.11.2011 17:42

    I tak wszystko pierdyknie,kombinują jak to przypudrować.
    Emerytury- ….dawno się tak nie uśmiałem,emeryci pierwsi. dostaną Tuskowego klapsa .

  10. Delite 18.11.2011 20:53

    Pierw to trzeba było banków nie prywatyzować. A teraz najlepiej sięgnąć po pieniądze podatnika. Trzeba było gazu za darmo nie rozdać, sprzedawać za bezcen państwowych firm to byście POpaprańcy mieli kasę.
    Że tego chłamu jeszcze nikt za jaja nie powiesił?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.