EmDrive – jednak nie działa?

Opublikowano: 05.04.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1959

Entuzjaści technologii rodem z science-fiction od ponad dwóch dekad trzymali kciuki za Rogera Shawyera i jego potencjalnie rewolucyjny napęd EmDrive. Jednak wiele wskazuje na to, że przełomu nie ma i raczej w wypadku tego silnika, nie będzie.

EmDrive to projekt niezwykle kontrowersyjny. Nie tylko z uwagi na jego rzekome łamanie znanych nam praw fizyki, ale także z uwagi na to, że badało go wiele zespołów inżynierów oraz naukowców i część z nich rzeczywiście uznała, że jest to coś rewolucyjnego.

Tak było na przykład w wypadku inżynierów z Eagleworks Laboratories. Przeanalizowali oni wszystkie dane z przeprowadzonych w ostatnich latach eksperymentów z tym napędem i oświadczyli jednoznacznie: to działa.

Jednak inny zespół uczonych z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, badając EmDrive przez prawie trzy lata, doszedł do wniosku, że mały ciąg może generować nie sam silnik, lecz tylko i aż pole magnetyczne, wytworzone przez nieprawidłowo zabezpieczone okablowanie.

Inżynierowie obracali silnikiem w różne strony i wykazali, że przy każdym obrocie kierunek ciągu zmieniał się, ale jego siła pozostawała niezmienna. Może to oznaczać, że silnik tak naprawdę nie działa, a za generowany ciąg odpowiada tylko interakcja elektromagnetyczna i temperatura, powstająca w skutek rozgrzewania się napędu.

Nawet w przypadku usunięcia tych wad konstrukcyjnych generowany ciąg jest ponad 3 razy mniejszy od tego deklarowanego przez Shawyera. Efekt jest taki, że EmDrive nie nadaje się do wykorzystania jako napęd statków kosmicznych. Jego specyfika nie wystarczy również do zastosowania go w wypadku małych satelitów.

Prototyp został zaprezentowany przez Rogera Shawyera w 1999 roku. Silnik miał nie wykorzystywać ciężkiego paliwa rakietowego, w zamian generować ciąg przez mikrofale, odbijające się od wnętrza stożkowatego i pokrytego metalem kontenera.

EmDrive miał działać w sprzeczności z trzecim prawem dynamiki Newtona, a konkretniej, miał łamać zasadę zachowania pędu. Wiele jednak wskazuje na to, że nie jest niczym niezwykłym, jest zgodny z obecną wiedzą naukową i po prostu nie działa. O jego „fenomenie” miały zdecydować błędy w pomiarach.

Szkoda, bo gdyby jednak udało się potwierdzić jego anomalne działanie, to może do innych egzotycznych projektów badawczych, zaczęto by podchodzić z większą powagą.

Autorstwo: Marcin Kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.