Elon Musk da „Twitterowi” sztuczną inteligencję

Musk nabył Twittera prawie sześć miesięcy temu i dokonał już wielu poważnych zmian w sieci społecznościowej, zmieniając zarówno strukturę firmy, jak i częściowo funkcjonalność sieci. Teraz, jak podaje publikacja, powołując się na źródła branżowe, nabył na platformę około 10 tysięcy akceleratorów GPU, które zwykle służą do pracy na dużych modelach sztucznej inteligencji, wymagających znacznych zasobów obliczeniowych. Według źródeł projekt AI Muska jest wciąż na wczesnym etapie, a zakup dodatkowej mocy obliczeniowej wskazuje, że poważnie myśli o jego realizacji.

Według jednego ze źródeł „Business Insider”, projekt AI Muska dla Twittera obejmuje duży model językowy (LLM). Twitter ma po prostu wiele materiałów szkoleniowych. Na przykład firma OpenAI, która stworzyła chatbota ChatGPT, wcześniej wykorzystywała dane z tej sieci do szkoleń, ale w grudniu Musk ogłosił, że położył kres tej praktyce. Wiadomo również, że już na początku marca Musk przyciągnął do Twittera badaczy z działu AI firmy Alphabet, firmy DeepMind. Mowa o Igorze Babushkinie i Manuelu Kroissie. Co najmniej od lutego Musk rekrutuje osoby z dziedziny AI do udziału w swoim własnym projekcie.

Według „The Information” nie wiadomo jeszcze dokładnie, do czego Twitter wykorzysta generatywną sztuczną inteligencję. Możliwe, że mówimy o usprawnieniu wyszukiwania, co Musk wielokrotnie krytykował jeszcze zanim został właścicielem sieci społecznościowej. Niewykluczone też, że mówimy o rozwoju technologii reklamowych. AI całkiem nieźle radzi sobie z tworzeniem obrazów i haseł dla określonych grup docelowych.

Jak donosi „Business Insider”, NVIDIA, która dominuje na rynku akceleratorów GPU, udostępnia opcje dla dużych modeli AI, które kosztują około 10 tys. dolarów za instancję. Choć Musk wielokrotnie powtarzał, że portal społecznościowy jest w niestabilnej sytuacji finansowej, prawdopodobnie wydał kilkadziesiąt milionów dolarów na zakup niezbędnego sprzętu. Akceleratory mają być wykorzystane w jednym z dwóch pozostałych centrów danych firmy, najprawdopodobniej w Atlancie.

Wiadomo, że Elon Musk jest jednym z założycieli OpenAI i opuścił firmę w 2018 roku. Niedawno wraz z wieloma branżowymi ekspertami podpisał list otwarty wzywający do czasowego moratorium na rozwój w tym obszarze AI dla modeli bardziej złożonych niż GPT-4. Jego zdaniem niekontrolowany rozwój technologii może doprowadzić do katastrofalnych skutków.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl