Elektrownie wodne na rzece Madeira

Opublikowano: 31.05.2011 | Kategorie: Gospodarka, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1196

BRAZYLIA. Społeczne konsekwencje budowy tam Jirau i San Antonio na rzece Madeira w stanie Rondonia obrazują zagrożenia związane z programem budowy dziesiątek elektrowni wodnych na rzekach brazylijskiej Amazonii, które są główną częścią programu przyśpieszonego rozwoju forsowanego przez brazylijską prezydent Dilmę Rousseff i jej poprzednika Lula da Silvę.

W okolicach Porto Velho (Rondonia) gdzie budowane są tamy zwiększyło się bezrobocie, pogorszył się stopień dostępu do opieki medycznej oraz zanotowano falowy wzrost wydarzeń przestępczych takich jak wykorzystywanie seksualne i gwałty.

Według najnowszego raportu opublikowanego przez amazonia.org.br, liczba morderstw w Porto Velho w latach 2008-2010 wzrosła aż o 44%. W tym samym czasie liczba dzieci, które doświadczyły molestowania lub wykorzystywania seksualnego wzrosła o 18%. Dane z lat 2007-2010 przynoszą alarmujące informacje na temat gwałtów, których zanotowano aż o 208% więcej aniżeli w latach ubiegłych.

Migracja związana z zatrudnieniem przy budowie tam okazała się o 22% większa niż przewidziano w ocenie oddziaływania projektów na środowisko. Napływ ludności komplikuje jeszcze bardziej dostęp do podstawowych usług takich jak zdrowie, edukacja i mieszkalnictwo. 195 dzieci w wieku szkolnym nie ma dostępu do szkół średnich, które funkcjonują tylko w Mutum-Parana.

Valter Araujo, przewodniczący Zgromadzenia Ustawodawczego i deputowany z Porto Velho, w maju 2011 roku oskarżył po raz kolejny konsorcjum budujące tamę Jirau na rzece Madeira o lekceważenie i ignorowanie prawa. W ostrych słowach potępił nieuczciwe praktyki, nierzetelność i przestępczość towarzyszące budowie: „Za każdym razem jestem coraz bardziej przekonany, że byłoby znacznie lepiej, gdyby te obiekty nie zostały zbudowane w Rondonii. Tutaj masz tylko problemy”. Araujo skrytykował konsorcjum budujące tamę Jirau na czele, którego stoi GDF Suez: „To banda tchórzy i kłamców… Nie szanują nikogo”.

Budowa tam Jirau i San Antonio na rzece Madeira w Brazylii rozpoczęła się w 2009 roku. Pozwolenie na instalacje zapory zostało wydane bez konsultacji z miejscową ludnością oraz wbrew protestów będących wyrazem niezgody na budowę elektrowni wodnych na jednym z największych dopływów Amazonki. Przedsięwzięcie od początku stanowi poważne zagrożenie dla migracji ryb, miejscowych rolników oraz rybaków, wreszcie szeregu plemion indiańskich mieszkających wzdłuż Madeiry i jej dopływów. Spośród tych ostatnich najbardziej zagrożonymi pozostaje kilka grup Indian izolowanych, którzy nie utrzymują stałych kontaktów z brazylijskim społeczeństwem narodowym i są szczególnie wrażliwi na ingerencje z zewnątrz. W otwartym liście podpisanym przez członków i organizacje społeczeństwa brazylijskiego ostrzeżono przed ludobójstwem ostatnich izolowanych społeczności autochtonicznych w Rondonii.

Opracowanie dla “Wolnych Mediów”: Damian Żuchowski
Na podstawie: amazonia.org.br, rondoniadinamica.com


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.