Elektrownie jądrowe nie są przygotowane na klęski żywiołowe

Przypadek katastrofy w Fukushimie spowodował, że na całym świecie operatorzy elektrowni atomowych zaczęli sobie zadawać pytanie o ich bezpieczeństwo. Niemcy zapowiedzieli rezygnację z energetyki jądrowej, a USA postanowiła zbadać stopień przygotowania krajowych elektrowni na ekstremalne zjawiska naturalne.

Obecnie Stany Zjednoczone mają około 100 reaktorów jądrowych. Zgodnie z wnioskami zawartymi w raporcie przygotowanym przez grupę pozarządowych ekspertów w dziedzinie energetyki jądrowej, z National Academy of Science, elektrownie atomowe funkcjonujące w Stanach Zjednoczonych, powinny być lepiej przygotowane na klęski żywiołowe takie jak trzęsienia ziemi, tsunami i powodzie.

Raport miał za zadanie przeanalizowanie sytuacji w kraju na podstawie danych uzyskanych w badaniu skutków awarii w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima. Eksperci analizowali bezpieczeństwo i gotowość amerykańskich elektrowni jądrowych na stawienie czoła klęskom żywiołowym. W swoim sprawozdaniu specjaliści uznali, że obecne podejście do regulacji bezpieczeństwa obiektów jądrowych, w sposób oczywisty nie spełnia wymaganego poziomu aby zapobiec wypadkom, lub kontrolować ich konsekwencje.

Amerykanie mają powody do niepokoju, ponieważ pracuje u nich wiele reaktorów wodnych wrzących (boiling water reactor – BWR), bardzo podobnych do tych, które trują nas od trzech lat w Fukushimie. Konstrukcje te okazują się bardzo kłopotliwe gdy już dochodzi do poważnej awarii.

Raport stwierdza, że trzeba brać pod uwagę ryzyko katastrof naturalnych, które mogą mieć wpływ na elektrownie jądrowe, co w pewnych okolicznościach może doprowadzić do tragedii. Jako główne czynniki zagrożenia uznano powodzie, tornada, tsunami i trzęsienia ziemi.

Autorzy dokumentu sugerują też, że władze powinny przeanalizować wszystkie zagrożenia i przygotować się do ewentualnej katastrofy elektrowni jądrowych. Zasugerowano również potrzebę stworzenia systemu śledzenia poprawności pracy reaktorów.

Na podstawie: www.nap.edu
Źródło: Zmiany na Ziemi