Elektroniczne zgłoszenia zamiast pozwoleń na zbiórki

Opublikowano: 16.05.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 622

Organizowanie zbiórki pieniędzy na ulicy nie będzie wymagało pozwolenia, a jedynie zgłoszenia, które będzie odbywać się elektronicznie. Zbiórek SMS-owych i na konta bankowe nie trzeba będzie zgłaszać. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozpoczęło konsultację nowych przepisów o zbiórkach.

“Dziennik Internautów” od czerwca zeszłego roku śledzi prace nad przepisami o zbiórkach publicznych. W przeszłości obawiano się, że przepisy te mogą zagrozić zbiórkom przez internet, czyli tzw. crowdfundingowi, ale już od lipca ubiegłego roku jest pewne, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) nie tylko nie zagrozi zbiórkom elektronicznym, ale nawet ułatwi zbiórki tradycyjne.

Wczoraj ministerstwo rozpoczęło konsultacje społeczne nowych przepisów. Przewidują one przede wszystkim zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwoleń na zbiórkę publiczną.

Wystarczy, że podmiot prowadzący zbiórkę zgłosi tę zbiórkę na “portalu zbiórek publicznych”, a po przeprowadzeniu zbiórki opublikuje sprawozdanie.

Ten sam portal będzie zawierał informacje o wszystkich zbiórkach, zarówno lokalnych jak i ogólnopolskich. Zgłoszenie zbiórki będzie wymagało wypełnienia formularza elektronicznego, który będzie zawierał m.in. nazwę podmiotu, numery PESEL/NIP lub numer wpisu do KRS, cel zbiórki, termin rozpoczęcia i zakończenia i przewidywane koszty zorganizowania zbiórki.

Zgłoszenie trzeba będzie potwierdzić podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Będzie też alternatywna możliwość zgłoszenia zbiórki za pomocą dokumentów papierowych.

Nowe przepisy mają doprecyzować pojęcie zbiórki publicznej. Pod tym pojęciem będą rozumiane wyłącznie zbiórki “do puszki” (w gotówce lub w naturze), natomiast zbiórki prowadzone przelewem na konto lub SMS-owo nie będą podlegać regulacjom i nie trzeba będzie ich zgłaszać. Takie rozwiązanie ma sens, bowiem w przypadku zbiórek internetowych i SMS-owych pozostają ślady elektroniczne, które pozwalają na skontrolowanie działań podmiotu zbierającego pieniądze.

Pod tym tekstem znajdziecie projekt nowych przepisów o zbiórkach. Jest on dostępny również na stronie BIP MAC oraz w portalu mamzdanie.org, w którym można wyrazić swoją opinię. Konsultacje projektowanych przepisów potrwają do 5 czerwca.

Warto wiedzieć, że obecna ustawa o zbiórkach publicznych pochodzi z roku… 1933. Tak archaiczna ustawa teoretycznie nie regulowała zbiórek elektronicznych, ale nie istniała co do tego pewność prawna. Problemy z tego powodu miał m.in. portal historyczny Histmag.org, któremu zarzucono prowadzenie zbiórki publicznej bez pozwolenia.

Histmag dzięki pomocy prawników wybronił się, ale niesmak pozostał. Więcej o jego problemach można przeczytać na jego łamach w tekście pt. “Histmag w sądzie, czyli dlaczego zawiesiliśmy zbiórkę funduszy na portal”.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.