Ekwadorczycy protestują przeciwko wysokim cenom

Opublikowano: 19.06.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1111

Od początku tygodnia w Ekwadorze trwają masowe protesty przeciwko wysokim cenom benzyny i produktów spożywczych. Organizatorzy strajku generalnego domagają się od centroprawicowych władz poradzenia sobie z problemami. Na razie rządzący dokonali w odpowiedzi aresztowań niektórych z liderów ruchu rdzennych mieszkańców Ekwadoru.

Demonstracje zaczęły się na wezwanie Konfederacji Rdzennych Narodowości Ekwadoru (CONAIE), inicjującej strajk generalny przeciwko rządom centroprawicowego prezydenta Guillermo Lasso. Zwolennicy organizacji zablokowali drogi w kilkunastu prowincjach, natomiast w pozostałych uczynili to zwolennicy Ekwadorskiego Krajowego Związku Wychowawców (UNE).

Siły bezpieczeństwa wzmocniły ochronę siedziby ekwadorskiego rządu, dodatkowo utrudniając jego przeciwnikom wjazd do stolicy kraju, Quito. Dokonano także aresztowań wśród liderów CONAE. Dopiero za kaucją zwolniony z aresztu został szef tej organizacji, Leonidas Iza. Konsekwentnie odrzuca on oskarżenia dotyczące paraliżu funkcjonowania państwa.

Ogółem zatrzymano 32 liderów i zwolenników opozycji. Ekwadorski minister spraw wewnętrznych Patricio Carillo twierdzi dodatkowo, że w jednej z miejscowości demonstranci porwali siedmiu policjantów, wypuszczonych dopiero po negocjacjach.

Rdzenne ludy Ekwadoru krytykują obecną sytuację ekonomiczną kraju, a zwłaszcza wysokie ceny benzyny i produktów spożywczych. Domagają się więc obniżenia stawek za paliwo, zamrożenia cen towarów konsumpcyjnych oraz wstrzymania planów prywatyzacyjnych zatwierdzonych przez rząd.

Na podstawie: TelesurEnglish.net, LaPrensaLatina.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.