Ekwador wydobywa ropę w pobliżu cennego rezerwatu

Opublikowano: 10.09.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 535

Władze Ekwadoru ogłosiły, że rozpoczynają wydobycie ropy naftowej w pobliżu amazońskiego rezerwatu Yasuni. Wcześniej prezydent Rafael Correa zapewniał, że wyjątkowy rezerwat będzie chroniony. W 2007 roku poprosił społeczność międzynarodową o przekazanie Ekwadorowi 3,6 miliarda dolarów w ramach pokrycia strat spowodowanych rezygnacją z wierceń w pobliżu Parku Narodowego Yasuni. Do roku 2013 Ekwador zebrał mniej niż 4% wspomnianej kwoty i plan Correi odesłano do lamusa. Rząd Ekwadoru oskarżył społeczność międzynarodową o doprowadzenie do rezygnacji z planu rezygnacji wierceń.

Przed dwoma dniami państwowa firma Petroamazonas rozpoczęła wiercenia na obszarze Ishpingo-Tambococha-Tiputini, który bezpośrednio graniczy z rezerwatem. “To początek nowej ery. W pierwszym rzędzie dbamy o środowisko, a w drugiej kolejności o społeczność i ekonomię” – mówi wiceprezydent Jorge Glas. Poinformował on reporterów, że koszt wydobycia baryłki ropy z nowego pola naftowego nie przekroczy 12 USD.

Działania rządu wywołały sprzeciw organizacji ekologicznych. “To najgorsze z możliwych miejsc wydobycia ropy. Świat nie może pozwolić sobie na utratę takich miejsc jak Yasuni” – mówi Kevin Koenig z organizacji Amazon Watch.

Pod rezerwatem Yasuni znajduje się około 1,67 miliarda baryłek ropy. Otwarcie nowego pola naftowego oznacza, że dzienna ekwadorska produkcja ropy wzrośnie z 550 000 do 570 000 baryłek.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: ScientificAmerican.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.