Ekwador wycofuje nowe koncesje naftowe i górnicze

Opublikowano: 22.01.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 835

Podczas grudniowego spotkania z przedstawicielami rdzennych mieszkańców Ekwadoru, prezydent Ekwadoru, Lenin Moreno zapowiedział skończenie z przydzielaniem wszelkich nowych koncesji naftowych i górniczych bez uprzednich konsultacji ze społecznościami lokalnymi, tak jak wymaga tego ekwadorska konstytucja. Deklaracja ta padła niespodziewanie, w kulminacyjnym punkcie konfliktu między rządem Ekwadoru a rdzennymi mieszkańcami kraju. Przez dwa tygodnie prawie 10 tysięcy ekwadorskich Indian maszerowało do stolicy kraju, Quito, pokonując dystans ponad 200 km z macierzystego lasu deszczowego w Amazonii. Zebrani pod Pałacem Prezydenckim zażądali spotkania z nowym prezydentem.

Przywódcom ekwadorskich Indian udało się spotkać z Moreno w poniedziałek 11 grudnia. Oprócz wprowadzenia moratorium na wydobycie ropy i kopalnię, w trakcie rozmów osiągnięto także inne porozumienia dotyczące m.in. dwujęzycznej edukacji, amnestii oraz ułaskawienia autochtonów stojących w obliczu zarzutów karnych za udział w protestach w 2015 roku.

Dyrektor programowy Amazon Watch w Ekwadorze, Kevin Koenig komentując oświadczenie ekwadorskiego prezydenta powiedział: „To wielkie zwycięstwo ekwadorskiego ruchu rdzennych mieszkańców, a także globalnych wysiłków dla utrzymania paliw kopalnych w ziemi. Stanowi one wyraźny sygnał dla międzynarodowych rynków surowcowych, że nowa ekstrakcja surowców bez porozumienia z rdzennymi mieszkańcami jest czystym naruszeniem praw i tych zasobów […] Wzywamy prezydenta Moreno do przestrzegania w dobrej wierze tego porozumienia”

O ile ogłoszenie moratorium nie odnosi się do istniejących już koncesji naftowych i górniczych, to wydaje się, że kończy na ten moment ekwadorskie plany dotyczące przedłożenia 16 nowych koncesji naftowych w 2018 roku, których licytację rząd ogłosił w listopadzie w nadziei na przyciągnięcie większego zainteresowania ze strony zagranicznych przedsiębiorstw. Deklaracja Lenina Moreno nie oznacza zakończenia konfliktów naftowych na rdzennych terytoriach. Już na początku stycznia 2018 roku rozpoczęto nowe wiercenia w Parku Yasuni.

Autochtoniczne społeczności z południowej części ekwadorskiej Amazonii – na którą przepada większa część koncesji wydobywczych w kraju – wielokrotnie wyrażały stanowczy sprzeciw wobec wydobycia surowców na ich terytoriach. Rząd Ekwadoru był regularnie oskarżany o nieprzestrzeganie zasad konsultacji z lokalnymi społecznościami w tej sprawie, a stawiane przez nich zarzuty potwierdził Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: AmazonWatch.org [1] [2]News.Mongabay.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. wrotek 24.01.2018 22:31

    Postępują logicznie – rząd ich nie szanuje to dlaczego oni mieliby szanować rząd?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.