Ekwador chce karać za ujawnianie dokumentów

Opublikowano: 24.08.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 760

Ekwador jest znany jako kraj, w którym azyl dostał szef Wikileaks. Niestety ten sam kraj może wprowadzić prawo zabraniające ujawniania tajnych dokumentów.

Wszyscy wiedzą, że szef Wikileaks Julian Assange uzyskał azyl w Ekwadorze. Co więcej, Ekwador wyraził gotowość, by przyjąć Edwarda Snowdena.

Postawa władz Ekwadoru sprawiła, że niektórzy internauci zaczęli postrzegać ten kraj jako raj dla whistleblowerów. Wydaje się on istną ojczyzną wolności słowa na tle USA, które nazywane jest państwem policyjnym i wrogim demokracji. Tylko czy tak naprawdę jest?

Jak donosi “El Universo”, szef ekwadorskiego wywiadu Pablo Romero zwrócił się do Komisji Sprawiedliwości ekwadorskiego Zgromadzenia Narodowego z prośbą o opracowanie przepisów, które pozwalałaby na karanie osób ujawniających poufne informacje państwowe. Praktycznie więc Ekwador zabroniłby dokładnie takiej działalności, jakiej dopuścili się Assange i Snowden.

Władze Ekwadoru miały już okazję poczuć skutki wycieków na własnej skórze. Pod koniec czerwca serwis BuzzFeed opublikował dokumenty potwierdzające, że władze Ekwadoru planowały zakup sprzętu do szpiegowania. Teraz BuzzFeed twierdzi, że gdyby proponowane prawo weszło w życie, ekwadorskie media nie mogłyby opublikować kopii dokumentów, nawet jeśli wcześniej zrobiły to media zagraniczne.

Dodajmy, że Ekwador był niedawno krytykowany za dekret prezydenta, który daje rządowi dużą władzę nad organizacjami pozarządowymi. Również nowe ekwadorskie prawo dotyczące mediów jest przedmiotem krytyki ze względu na restrykcyjne i nie całkiem jasne zapisy.

Warto mieć to wszystko na uwadze, dokonując ocen działań poszczególnych państw. Każde państwo może deklarować chęć bronienia wolności słowa. Prawdziwy test poszanowania wolności słowa następuje wówczas, gdy państwo podejmuje decyzje dotyczące wyciągnięcia na wierzch swoich własnych tajemnic.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.