Ekstremiści w Szwecji rosną w siłę, a politycy się boją

Opublikowano: 28.09.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 643

Podobnie jak cała Europa, szwedzka Służba Bezpieczeństwa (SÄPO) stoi w obliczu rosnącego zagrożenia terrorystycznego.

W tej sytuacji zagrożenia szef SÄPO, Anders Thornberg, dolał oliwy do ognia, twierdząc, że politycy nie odważyli się zmierzyć ze wzrostem radykalnego islamizmu z obawy przed oskarżeniami o ksenofobię.

„Liczba radykalnych muzułmanów i sympatyków dżihadu w Szwecji jest ogromna” – mówi ten weteran szwedzkich służb. Na początku roku liczba brutalnych islamistów została oszacowana „nieco ponad 2000”, czyli dziesięciokrotnie więcej niż w 2010 roku, kiedy było ich wyniosła około 200. Thornberg opisuje te osoby jako „powiązane ze środowiskami wierzącymi w ideę globalnego kalifatu”, dodaje jednak, że niekoniecznie osoby te same planowały atak terrorystyczny, ale mogły na przykład pomagać w organizacji i finansowaniu ataków.

Thornberg przypisuje rosnącą liczbę ekstremistów wykluczeniu i marginalizacji. „Stały wzrost liczby ekstremistów jest dla nas kłopotliwy, ponieważ oznacza to, że musimy pilnować jeszcze większej liczby osób. Wszystkie siły w naszym kraju muszą otrzymywać pomoc, aby upewnić się, że nikt więcej nie angażuje się w tak niebezpieczne i niszczące działania ” – tłumaczył szwedzkiej telewizji publicznej SVT.

Dla oficera Hellqvista, który od ponad 30 lat służy w SÄPO, zajmując się między innymi pracą terenową w zakresie zapobiegania radykalizacji, równoległe społeczeństwa i tzw. obszary wykluczenia będące poza zasięgiem szwedzkiego prawa, są głównymi motorami przestępczości, islamizmu oraz terroryzmu w społeczeństwie. Według Hellqvista, pomiędzy władzami szwedzkimi a równoległymi strukturami na przedmieściach toczy się walka o władzę.

Zdaniem oficera, szwedzcy politycy i władze nie zrobili wystarczająco dużo, aby powstrzymać rozwój islamizmu i islamską radykalizację. Jego zdaniem powoduje nimi strach przed byciem uznanym za rasistę, ksenofoba lub islamofoba. Hellqvist dodaje, że bardziej obawia się islamistów zradykalizowanych „w domu” w Szwecji, niż tych wycofujących się z tzw. Państwa Islamskiego. Jego zdaniem szwedzcy ekstremiści mają dostęp do broni i są kierowani przez charyzmatycznych przywódców, dlatego też oficer uważa, że nowy atak terrorystyczny to tylko kwestia czasu.

Dzielnica Vivalla w mieście Örebro została wcześniej zidentyfikowana jako serce islamizmu. Z Vivalla, gdzie w 2012 r. 75 procent populacji miało zagraniczne korzenie, pochodzi około 20 dżihadystów, którzy wyruszyli na Bliski Wschód. Po katastrofalnych stratach ISIS w Iraku i Syrii niektórzy z nich wrócili do Szwecji. Uważa się, że kilkunastu byłym dżihadystom udało się „na nowo odnaleźć w społeczeństwie”. „Niektórzy się uczą, inni pracują lub mają rodzinę” – mówi Fredrik Malm z policji dodając, że jeden został skazany za nadużycia, a inny jest podejrzany o malwersacje.

Policja coraz częściej otrzymuje zgłoszenia w sprawie finansowania terroryzmu. Banki i inne firmy zgłosiły 279 przypadków w pierwszej połowie roku, co daje trzykrotnie wyższą liczbę zgłoszeń niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Opracowanie: GB
Na podstawie: Svt.se [1] [2] [3]
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.