Eksperyment wrocławskich studentów w kosmosie

Opublikowano: 08.01.2015 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 642

Wrocławscy studenci będą mogli przeprowadzić swój własny eksperyment w kosmosie. Dzięki zwycięstwu w programie organizowanym m.in. przez ESA, zbadają rozpad freonów w przestrzeni kosmicznej. Ich eksperyment wystartuje na balonie BEXUS jesienią 2015 roku.

Program REXUS/BEXUS, w ramach którego przeprowadzane są eksperymenty rakietowe i balonowe, organizuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) we współpracy ze Szwedzką Krajową Radą ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB) i Niemiecką Agencją Kosmiczną. “REXUS/BEXUS to skrót od angielskiego Rocket/Balloon EXperiments for University Students, czyli w swobodnym tłumaczeniu: eksperymenty rakietowe i balonowe dla studentów szkół wyższych” – informuje na swojej stronie internetowej Europejska Agencja Kosmiczna.

Jak podaje ESA, przez siedem lat istnienia programu ponad 600 studentów wysłało łącznie 92 eksperymenty w 12 lotach rakiet sondażowych i 14 lotach balonów stratosferycznych.

Wrocławski eksperyment FREDE 2015 – badania rozpadu freonów – jest jednym czterech wybranych do lotu balonami BEXUS 20 i 21. Studenci z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzą go jesienią 2015 roku. Razem z polskim eksperymentem zrealizowane zostaną: norwesko-niemiecki projekt CPT-SCOPE – teleskopu cząstek kosmicznych; belgijski HACORD – wysokościowego detektora promieni kosmicznych z Uniwersytetu w Antwerpii oraz hiszpański projekt SPADE – zbierania danych z eksperymentów za pomocą smartfona.

Rakiety REXUS 19 i 20, ze studenckimi eksperymentami na pokładzie, w przestrzeń kosmiczną polecą wiosną 2016 roku. W rakietach znajdą się: hiszpański projekt BOILUS – kontrolowania wrzenia za pomocą ultradźwięków w warunkach mikrograwitacji; szwajcarski eksperyment CEMIOS – badań elektrofizjologicznych nad wpływem nieważkości na oocyty; brytyjski pojekt PICARD – prototypowej nadmuchiwanej anteny stożkowej oraz szwedzki projekt SLED – układu swobodnie spadających jednostek śledzących się za pomocą diod LED.

Razem z eksperymentami wybranymi przez SNSB i ESA w kosmos poleci sześć niemieckich eksperymentów studenckich, wskazanych przez Niemiecką Agencję Kosmiczną. Wszystkie loty odbędą się z Centrum Kosmicznego Esrange firmy SSC w północnej Szwecji.

Balony stratosferyczne BEXUS 20 i 21 po starcie osiągną wysokość między 25 a 30 km i w stratosferze pozostaną od dwóch do pięciu godzin. Z kolei rakiety REXUS 19 i 20 osiągną wysokość między 75 a 90 km, jednak czas ich pobytu w przestrzeni kosmicznej będzie znacznie krótszy niż balonów. Eksperymenty przeprowadzane na każdym z nich mogą potrwać maksymalnie pięć minut.

W 2010 roku, dzięki udziałowi w programie, swój eksperyment w konkursie przeprowadzili studenci Politechniki Warszawskiej. Skonstruowane przez nich urządzenie o nazwie SCOPE 2.0 (Stabilized Camera Observation Platform Experiment) po raz pierwszy w historii znalazło się na pokładzie startującego balonu stratosferycznego. Ten systemem sterowania i stabilizacji kamery, zamontowany na pokładzie balonu stratosferycznego lub bezzałogowego statku latającego, może śledzić wybrane punkty na powierzchni Ziemi przy jednoczesnym eliminowaniu wpływu wahań na otrzymywane nagranie.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.