Egipt rozprawia się ze społecznością LGBT

Opublikowano: 12.11.2017 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 690

Dziesiątki przedstawicieli społeczności LGBT zostało aresztowanych w Egipcie w ramach prowadzonej przez media, rząd i islamistyczną elitę kampanii antygejowskiej.

Jeden z głównych prezenterów telewizyjnych, Ahmed Moussa, stwierdził, że homoseksualizm jest „równie straszny jak terroryzm”, a rząd oficjalnie określił go mianem „choroby i hańby”. Co więcej, najbardziej prestiżowa uczelnia w kraju, Al-Azhar, zamówiła kazania mające na celu piętnowanie homoseksualizmu i zatrzymanie szerzenia się „niemoralności”.

W Egipcie organizowane przez władze i wspierane przez państwo kampanie wymierzone w gejów nie są niczym nowym. Władze zwalczają społeczność LGBT od niemal dwudziestu lat, w trakcie których doszło m.in. do słynnego nalotu na imprezę gejowską na łodzi w 2000 r., kiedy to aresztowano 52 osoby, a 23 skazano na ciężkie roboty. W 2014 r., po kontrowersyjnym reportażu w egipskich mediach, z powodu oskarżenia o promowanie działalności homoseksualnej władze zorganizowały nalot na jedną z łaźni i aresztowały 26 osób.

Ostatnia kampania rozpoczęła się po koncercie libańskiej kapeli rockowej, Mashrou3 Leila, z 22 września, której lider otwarcie przyznaje, że jest gejem. Za sprawą mocno zaangażowanych politycznie tekstów, krytykujących patriarchat i homofobię, zespół cieszy się popularnością wśród liberalnej arabskiej młodzieży. W trakcie koncertu aresztowano dwóch uczestników powiewających tęczowymi flagami LGBT, a kolejnych 70 osób zatrzymano.

Wszelkie kampanie przeciw LGBT w Egipcie są powtarzalne pod względem treści i sposobu ich prowadzenia. Rząd, media i instytucje religijne koordynują działania mające na celu publiczne obnażenie i poniżenie obywateli LGBT, a także prowadzą naloty na wydarzenia, w trakcie których popiera się tę społeczność. Za każdym razem władze powołują się jednocześnie na moralne usprawiedliwienie dla tych działań, choć te niemal za każdym razem służą celom politycznym.

W obecnie panującym w Egipcie klimacie politycznym, pod rządami prezydenta Abdela al-Fattaha as-Sissiego, ataki na środowiska LGBT są częścią szerszej walki z aktywizmem politycznym i społeczeństwem obywatelskim, i stanowią przykład stosowanej regularnie w arabskich reżimach strategii prowadzenia konserwatywnej polityki społecznej, zwłaszcza w kwestii płci i seksualności, co ma na celu dostosowanie się do islamskiej wrażliwości i utrzymanie legitymizacji „religijnej”.

Znaczna część świata arabskiego pozostaje bardzo konserwatywna, co sprawia, że islamskie organizacje – począwszy od praworządnych instytucji, aż po ekstremistów – cieszą się znaczącymi wpływami, zagrażającymi rządzącym reżimom. Nawet świeccy arabscy przywódcy, ze względu na konieczność uzyskania legitymizacji ze strony konserwatywnych w większości wyborców, potrzebują pewnego poparcia ze strony władz religijnych. Dlatego też prawa kobiet właśnie w tym regionie świata są najmniej respektowane, a kampanie mierzące w środowiska LGBT regularnie wychodzą na światło dzienne.

Równowaga ta jest szczególnie delikatna w Egipcie, gdzie większość 95-milionowego społeczeństwa to osoby religijne i konserwatywne. Naród jest wciąż wstrząśnięty po zamieszkach związanych z rewolucjami i kontrrewolucjami z lat 2011-2013, w trakcie których Bractwo Muzułmańskie na chwilę znalazło się u władzy. Fakt, że w 2012 r. Bractwo wygrało wybory, uwypukla wysoki poziom konserwatyzmu w egipskim społeczeństwie. I choć polityczna nieudolność tego ugrupowania doprowadziła do jego upadku w 2013 r., wśród znakomitej części Egipcjan konserwatywne islamskie nastawienie jest wciąż szeroko rozpowszechnione.

Co więcej, Egipt prowadzi nieustanną walkę z mającym miejsce w północnej części półwyspu Synaj powstaniem dżihadystów, którym poprzez serię ataków terrorystycznych w głównych ośrodkach miejskich udało się uderzyć w samo serce narodu.

W czasach dużego napięcia pomiędzy państwem a islamistami w kraju, dla rządu Egiptu, jak nigdy dotąd, kluczowe jest uzyskanie islamskiej legitymizacji. W tym celu korzysta on ze sprawdzonej strategii przejmowania konserwatywnych islamskich poglądów.

Autorstwo: Bohun
Na podstawie: HuffingtonPost.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

14 komentarzy

 1. jarek 12.11.2017 13:36

  Dla mnie jest to lekko śmieszne, lewacy środowiska feministyczne, lgbt tak się zacietrzewili w zlikwidowanie chrześcijaństwa że nawet nie widzą jak sobie kręcą sznur. Połączyli siły z islamem bo chrześcijanie to wspólny wróg, nie dopuszczają do myśli tego że jak islam będzie silniejszy w Europie to właśnie oni pójdą pierwsi na szafot. Z chęcią bym zobaczył jak Szczuka daje w pysk ciapatemu. Trochę przypomina mi to wybory w niemczech w 1933, gdyby tylko opozycja połączyła by siły adolf musiałby uciekać za granicę albo się powiesić partia miała takie długi. Stalin zdecydował inaczej, zabronił komunistą niemieckim wchodzenie w jakiekolwiek układy wiedząc co adolf z nimi zrobi. I zrobił to samo co ciapaty zrobi z lewakiem. Lewaki robią to co im każe ich Pan i władca soros nie domyślając się że idą jak baranki na rzeź. Trochę mi ich szkoda bo chociaż lewak to chyba też człowiek.

 2. jarek 12.11.2017 14:19

  @Pan Odkrywca
  Walka z symbolami chrześcijaństwa jak likwidacja krzyży zamykanie kościołów (tylko mi nie mów że to dlatego by nie obrażać innych religii Europa ma korzenie chrześcijańskie) promowanie aborcji i walka z przeciwnikami aborcji. We Francji jest więzienie za namawianie do nieprzerywania ciąży o czym pewnie dobrze wiesz. Pseudo spektakl “Klątwa” posłuchaj co myślą o chrześcijaństwie zwolennicy tego czegoś (to moje zdanie możesz się nie zgadzać).

 3. jarek 12.11.2017 15:07

  @Pan Odkrywca
  Nigdzie nie napisałem że to wszystko odnosi się do Polski wręcz przeciwnie uważam że Polska jest krajem gdzie CHRZEŚCIJAŃSTWO prof. Atos ma się jeszcze dobrze.

 4. jarek 12.11.2017 15:14

  @Atos
  A gdzie narzucam komuś swoje poglądy? Dla mnie aborcja jest morderstwem i według tego prawa idę siedzieć.

 5. jarek 12.11.2017 15:25

  @Pan Odkrywca
  Oczywiście że jest to tylko religia którą sobie z biegiem lat dopasowali ludzie wiara chrześcijańska to trochę co innego. Tylko że nikt mnie nie pozbawi wiary w to że jak umrę spotkam się z moimi najbliższymi. Jestem grzeczny do kościoła nie chodzę ale głęboko w to wierzę i nikomu nie mówię że też ma w to wierzyć

 6. jarek 12.11.2017 15:46

  A jaki to jest powód za małe mieszkanie, za wcześnie na dziecko bo kariera. Opieram się na zdaniu naukowców którzy uważają że to już jest życie Ty oczywiście znasz innych naukowców. Nie wciskaj mi tu jakieś inkwizycji, nie chodzę do kościoła bo się z nim nie zgadzam w wielu kwestiach. Widzę że to Ty chcesz narzucać komuś swoje zdanie. Pierwszy raz słyszę że trzeba tworzyć inkwizycję bo się nie zgadzam z łamaniem prawa a morderstwo pod to podchodzi.

 7. jarek 12.11.2017 17:11

  @Pan Odkrywca
  Proszę nie łap mnie za słówka. Nigdy nie chciałbym znaleźć się w takiej sytuacji. Tak jak zabójstwo w obronie własnej tak i aborcja w szególnych przypadkach powinna być dopuszczona. Chodzi o to by nie mordować kiedy mnie to odpowiada bo chcę sobie jeszcze trochę poszaleć. Znam dwie osoby których dzieci są praktycznie przepraszam za określenie “roślinkami” i kiedyś zadałem jednej z nich podobne pytanie i podobne podałem argumenty i dostałem taką odpowiedź :czy gdyby twoje dziecko zachorowało a ty stracił byś wszystkie pieniądze i nie miał za co go leczyć usprawiedliwiało by to zabójstwo kogoś dla jego pieniądzy bo tylko takie wyjście zostało? Nie wiem co bym zrobił Aty?

 8. jarek 12.11.2017 18:02

  @Pan Odkrywca
  Zdanie to odnosiło się tylko do tego nowego przepisu we Francji. Prezes i tym podobni to inna para kaloszy. Prezes co by nie mówić ma dobry węch co do polityki nie wiem jaki ma nos co do aborcji eugenicznej, ale wydaje mi się że ma takie samo podejście do tego tematu co ja. Historia ludzkości pokazuje jak daje się palec biorą całą rękę. Tego właśnie się boję. Nie zrozum mnie źle, zgadzam się z tobą co do przypadków które opisałeś nie chciałbym tylko wylać dziecka z kąpielą.

 9. jarek 12.11.2017 19:22

  @Pan Odkrywca
  Za kilka kilkanaście lat lekarz robiący badania pani w ciąży powie tak :jak dziecko dorośnie będzie miało tylko 1,7m a nie jak pani chciała 1,8m to co usuwamy? Usuwamy. To jest właśnie wylanie dziecka z kąpielą. Co do grona specjalistów 17 lat jeżdżę z synem po lekarzach i do teraz nie wpadli na to dlaczego zachorował i jak go leczyć proszę Cię przynajmniej w tym temacie specjalistów daj sobie spokój.

 10. jarek 12.11.2017 20:31

  @Pan Odkrywca
  To że my tego nie dożyjemy nie znaczy że na Ziemia ma się stać bagnem. Co do lekarzy zjeździłem południe Polski i poznałem kilkunastu specjalistów. I nie nie widzę żadnej różnicy mimo tego że jak napisałem w takich przypadkach zgadzam się z tobą to myślę że aborcja eugeniczna stanie się eugeniką dla wygody. Tak na przykładzie tylko nie łap mnie za słówka i nie pisz że jestem homofobem bo nie jestem. Homoseksualiści chcieli związków partnerskich potem małżeństw teraz dzieci to jest właśnie daj palec wezmą całą rękę.
  Z aborcją będzie tak samo.

 11. jarek 12.11.2017 21:00

  Gdzie napisałem całkowity zakaz? Piszę już któryś raz że w takich przypadkach pełna zgoda. To że mówię “z aborcją będzie tak samo” to są tylko moje obawy wynikające z pędu ludzkości do samozagłady.
  I znowu Cię zmartwie Ja zawsze byłem za KS. Może z racji wieku w wielu przypadkach światopoglądowych zmieniłem zdanie to w tym przypadku nie zmienię.

 12. jarek 12.11.2017 21:33

  Człowiek (oczywiście nie każdy) a już szczególnie polityk zrobi dla własnego interesu każde świństwo, tu Masz rację tak to wygląda. Pewnie można to zmienić tylko jak. Życie jest pełne speprzeczności ale skoro My możemy w pewnych kwestiach dojść do porozumienia to może trzeba mieć trochę wiary że innym też się to uda.
  Dzięki za dyskusję ale trzeba wstać przed piątą. Pozdrawiam

 13. MasaKalambura 13.11.2017 11:10

  Inaczej poddanie się Mu całkowite.

 14. jarek 13.11.2017 12:08

  @Atos
  Wykonałeś kawał dobrej roboty nikomu nie potrzebnej. Zasypujesz cytatami które dobrze znam Biblię przeczytałem kilka razy ostatni raz pół roku temu, Koran też bo byłem ciekawy. Bóg zesłał nam Syna aby nauczył nas miłości ,wybaczania itp. (to jest oczywiście uproszczenie) .Nie znam nikogo osobiście kto żyłby całkowicie według Chrystusa, tym bardziej Ja, na 10 przykazań nie złamałem tylko dwóch jestem grzesznym człowiekiem i dobrze to wiem. Nie nadstawię drugiego policzka, nie wybaczę niemcom że zamordowali Mi Babcię. Jeżeli nie zgadzam się z Synem Bożym w Którego wierzę całym sercem to daruj Sobie sekretarzy generalnych i tym podobnych przeciwników KS. Jeżeli przez to jestem złym katolikiem to trudno, jeżeli ma mnie to wykluczyć z rodziny chrześcijańskiej pogodzę się z tym. Dla Mnie ważny jest cytat ze Starego Testamentu które pozwoliłeś Sobie napisać ” kto przeleje krew…”.
  “A przede wszystkim, jeśli myślisz o odbieraniu życia, zastanów się czy sam był[byś/abyś] do tego zdoln[y/a]. I tylko wówczas się wypowiadaj. I na wszelki wypadek postaw się na miejscu osoby, która taki wyrok wykonała, a potem dowiedziała się, że oskarżony był niewinny.”
  Tutaj Cię zmartwię ,dlatego się wypowiadam że bo myślałem o tym setki razy co zrobiłbym gdyby ktoś skrzywdził Moich najbliższych, czy bym sam rozszarpał czy zostawił wymiarowi tzw. sprawiedliwości, czy mógłbym wieszać BESTIE bo tylko do takich zwierząt stosował bym KS. Doszedłem do wniosku że tak mógłbym ich wieszać tyle że nie jestem tego pewny w 100% bo nikt nie wie co zrobiłby w danej sytuacji.
  Oczywiście piszesz tu a zabijaniu niewinnych jakżeby inaczej przecież tak najwygodniej, Ja mówię o pewności stu procentowej ,nie zgadzam się że ktoś wydaje wyrok bo chce zakończyć szybko śledztwo, jeżeli jest chociaż ułamek co do niewinności.99,9% to nie100% i o takich sytuacjach mówię (tylko proszę daruj Sobie to że nie ma stu procentowej pewności w pewnych przypadkach).
  “Największym hołdem, jaki człowiek może złożyć Bogu jest posłuszeństwo wobec Niego oraz Jego Słowa”. Zgadzam się w pełni tyle że w moim przypadku to nie działa i myślę że źle na tym wyjdę. Jak już napisałem Jestem grzesznym człowiekiem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.