Egipt otworzył przejście graniczne z Gazą

Opublikowano: 29.05.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 666

28 maja, po czterech latach, Egipt otworzył ponownie przejście graniczne ze Strefą Gazy. Będzie ono otwarte codziennie od godz. 9.00 do 21.00 za wyjątkiem piątków i świąt. Dopuszczalny będzie ruch bezwizowy dla mężczyzn do 18 roku życia i tych, którzy ukończyli 49 lat. Bez wiz będą mogły podróżować także kobiety oraz osoby studiujące na egipskich uczelniach.

Przeciwko wznowieniu ruchu granicznego ostro protestuje Izrael. Politycy żydowscy obawiają się nasilenia, jak mówią, terroryzmu. Wicepremier Silwan Szalom z centroprawicowej partii Likud twierdzi, że do Strefy Gazy będą napływać “broń, materiały wybuchowe i zagraniczni agenci z Al-Kaidy lub irańscy rezydenci”.

W 2007 roku przejście graniczne pomiędzy Egiptem, a Strefą Gazy otwierano sporadycznie, głównie dla transportu chorych i pomocy humanitarnej. Doprowadziło to do ostrego kryzysu humanitarnego i ekonomicznego. Przejście graniczne z Izraelem jest jedynym połączeniem Gazy ze światem, które omija terytorium Izraela.

Jego ponowne otwarcie wiąże się bezpośrednio ze zmianami politycznymi, do których doszło po obaleniu prezydenta Hosniego Mubaraka. W kwietniu, egipski minister spraw zagranicznych Nabil el-Arabi nazwał zamknięcie granicy ze Strefą Gazy “wstydem dla Egiptu”.

Opracowanie: Grzegorz Ilnicki
Źródło: Lewica


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. manchester U 29.05.2011 11:30

    trzeba uważac bo mogą nma IZRAELICI nakazać zamknięcia granic naszej POLSKI.A wtedy rząd na smyczy IZRAELA wykona bez szemrania polecenia czy to JUESEJ czy JIZRAELA

  2. Dobrodziej 29.05.2011 13:03

    To, że przejście bywało zamykane znaczyło po prostu, że Izrael wpływa/kontroluje Egipt, więc wygląda na to, że zmiana jest na lepsze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.