Egipt może interweniować w Libii

Opublikowano: 16.07.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 462

Izba Reprezentantów w Tobruku wyraziła zgodę na interwencję egipskiego wojska na terytorium Libii. Miałoby ono wspomóc Libijską Armię Narodową w walce z siłami Rządu Jedności Narodowej w Trypolisie, który dzięki wsparciu Turcji zaczyna odzyskiwać tereny zajmowane przez Libijską Armię Narodową. Już kilka tygodni temu Egipt zagroził możliwością wzięcia udziału w libijskiej wojnie domowej.

Parlament z siedzibą w Tobruku jest uznawany na arenie międzynarodowej jedynie przez niektóre państwa, tym niemniej to właśnie pod jego auspicjami znajduje się wciąż większość terytorium Libii. Przyjął on więc uchwałę zgadzającą się na egipską interwencję, o ile siły Rządy Jedności Narodowej (GNA) zaczną zagrażać bezpieczeństwu rządowi w Tobruku oraz samemu Egiptowi.

Kilka miesięcy temu wydawało się, że Libijska Armia Narodowa (LNA) już niedługo może kontrolować całą Libię. Tak naprawdę okrążała ona wówczas Trypolis, walcząc już na jego przedmieściach. Kluczowe okazało się wsparcie Turcji dla islamistycznego rządu GNA. Turcy wysłali siłom zbrojnym z Trypolisu sprzęt wojskowy oraz najemników biorących dotychczas udział w wojnie prowadzonej w Syrii.

Tymczasem Egipt już od pewnego czasu wraz ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi przeprowadza naloty na pozycje islamistów. Pod koniec czerwca egipski prezydent Abdel Fattah al-Sisi zagroził możliwością interwencji wojskowej w Libii, zaś za czerwoną linię graniczną uznał on strategiczny port Syrta zajmowany przez LNA pod dowództwem gen. Chalify Haftara. W chwili obecnej siły GNA znajdują się już na przedmieściach tej miejscowości.

Na podstawie: Reuters.com, AlJazeera.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.