Egipt chce karać za ateizm

Opublikowano: 06.01.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 719

Egipska parlamentarna komisja do spraw religii zajmuje się projektem zmian w prawie mających na celu zwalczać ateizm, który miałby zostać przestępstwem karanym grzywną, a nawet więzieniem. Ustawodawcy konsultują obecnie nowe prawo z sunnickimi teologami z uniwersytetu i meczetu Al-Azhar w Kairze, mającymi wyrażać zaniepokojenie z powodu szerzenia się ateizmu głównie wśród egipskiej młodzieży.

Głównym orędownikiem zmian jest Amr Hamrusz, przewodniczący parlamentarnej komisji ds. religii, który uzyskał już w tej sprawie poparcie przedstawicieli uniwersytetu i meczetu Al-Azhar w Kairze, będącego najważniejszym ośrodkiem teologicznym dla wyznawców sunnickiej wersji islamu. Obie strony mają obecnie dyskutować nad projektem prawa będącego jednym z elementów walki z ateizmem, mającym szerzyć się zwłaszcza wśród młodzieży.

Od 1982 roku w Egipcie funkcjonuje prawo o bluźnierstwie przeciwko religii, przewidujące karę więzienia za obrażanie monoteistycznych wierzeń, lecz zdaniem ustawodawców takie rozwiązanie nie jest wystarczające. Kryminalizacja ateizmu ma natomiast nieść za sobą sankcje w postaci kary grzywny, a nawet aresztu, zaś odstąpienie od sankcji będzie uzależnione od ewentualnego nawrócenia osoby oskarżonej o brak wiary.

Dwa lata temu egipskie ministerstwo młodzieży wraz z muzułmańskimi duchownymi zainicjowało serię debat, mających na celu przekonywanie młodzieży, iż ateizm jest naukowym błędem. Podobne działania podejmuje Egipska Rada Kościołów, prowadząca seminaria na rzecz przeciwdziałania ateizmowi i ekstremizmowi.

Na podstawie: Egypttoday.com, Bvoltaire.fr, Usatoday.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Niccolo 08.01.2018 17:28

    Chyba tylko po to by efekt był odwrotny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.