Egipski prawnik pozywa premiera Izraela

Opublikowano: 16.01.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 372

Egipski prawnik Ismail Labib złożył w kairskim sądzie pozew przeciwko premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu. Domaga się odszkodowania w wysokości 100 milionów egipskich funtów (równowartość ok. 12 milionów dolarów) za porwania i zabójstwa egipskich żołnierzy podczas tzw. wojny sześciodniowej w 1967 r.

Ismail Labib oświadczył, że występuje w imieniu swojego brata Muhammada, który był jednym z żołnierzy uprowadzonych, a następnie zamordowanych przez armię izraelską podczas inwazji. Według egipskiego dziennika „Al-Jaum As-Sabi”, Labib stanowczo podkreślał, że „porwania i zabójstwa dokonane przez wojska izraelskie zgodnie z traktatami ONZ traktowane są jako zbrodnie wojenne i nie podlegają przedawnieniu”. Sprawę nagłośnił „The Jerusalem Post”. Jak na razie premier Izraela nie odniósł się do prasowych doniesień.

Faktem jest, iż Netanjahu osobiście nie brał udziału w Wojnie Sześciodniowej. Do izraelskiej armii wstąpił rok później w wieku 18 lat. Pełnił m.in. funkcje dowódcze w specjalnej jednostce wywiadowczej Sajeret Matkal oraz był zaangażowany w kilka akcji zbrojnych przeciwko palestyńskiemu ruchowi oporu.

Wojna sześciodniowa, zwana również wojną błyskawiczną lub wojną czerwcową, okazała się wielkim militarnym triumfem Izraela. Jego straty wyniosły zaledwie: 779 zabitych, 2563 rannych oraz 14 jeńców. To niewiele w porównaniu z ogromnymi stratami państw arabskich, z których najdotkliwiej pobity został właśnie Egipt (zginęło 11,5 tys. żołnierzy). Rezolucja ONZ nr 242, wystosowana w listopadzie 1967 do Izraelczyków, miała być gwarantem pokoju na Bliskim Wschodzie. Praktyka pokazała jednak, jak daleka jest od optymistycznej zasady „ziemia za pokój”. Strefa Gazy nadal jest jednym z najgorętszych punktów zapalnych świata. Egipcjanie postanowili upomnieć się o poległych. Przypuszczalnie na skutek pozwu i tak napięte już stosunki pomiędzy obydwoma krajami zaowocują kolejnymi sporami, oby tylko na sali sądowej.

Autorstwo: BKJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o