Wg EFSA glifosat jest bezpieczny dla ludzi

Opublikowano: 22.11.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 486

Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził w czwartek, iż jest mało prawdopodobne by glifosat powodował raka u ludzi mimo tego, że w marcu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że główny składnik herbicydu Monsanto Roundup jest “prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi”.

Dolewając oliwy do ognia, agencja zaproponowała wyższe limity dziennej ekspozycji na glifosat. EFSA stwierdziła, że jest “mało prawdopodobne by [glifosat] stanowił rakotwórcze zagrożenie dla ludzi” i poprosiła by podniesiono poziom konsumpcji uważany za bezpieczny dla ludzi z 0,3 miligramów na kilogram masy ciała do 0,5 miligramów.

Agencja twierdzi, że różnica między jej ustaleniami a ustaleniami WHO wynika ze sposobów w jaki przeprowadzono badania. Badania EFSA skupiały się w szczególności na wpływie glifosatu na ludzi, podczas gdy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem WHO (IARC) badała także oparte na glifosacie produkty/formuły, które mogą być rakotwórcze ponieważ wymagają one oddziaływania różnych substancji chemicznych. EFSA stwierdziła, że “koncentrowała się na czystej substancji czynnej.”

Szczury karmione przez całe życie kukurydzą GMO zawierającą glifosat rozwijają w sobie guzy, 70% samic umarło przedwcześnie. Czy jesteśmy świadkami przykładu na to, jak a pomocą pieniędzy i przyjaciół na wysokich szczeblach działa Monsanto rozszerza swój własny biznes?

Peter Melchett, dyrektor polityki w organizacji Soil Association z siedzibą w Wielkiej Brytanii ostrzega, że komunikat agencji nie powinien oznaczać ulgi dla ludzi, którzy martwią się GMO, gdzie glifosat “jest zawsze stosowany w połączeniu z szeregiem innych toksycznych substancji chemicznych.” Wyniki badań nie zrobiły nic oprócz “unaocznienia, że podejście WHO jest prawdziwe z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego oraz że podejście EFSA służy po prostu interesom firm produkującym pestycydy.”

Greenpeace stwierdził dobitnie ogłaszając, że badania te to “tuszowanie sprawy”.

Autorstwo: Julie Fidler
Źródło oryginalne: PrisonPlanet.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.