ECRI zaleca nie ujawniać religii terrorystów
Europejska Komisja przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI), zaleca brytyjskiemu rządowi, by cenzurował prasę, jeżeli sprawcą zamachu terrorystycznego jest muzułmanin.
W 83-stronicowym raporcie podsumowującym stan nietolerancji, ksenofobii i rasizmu w Wielkiej Brytanii ECRI przedstawia zalecenia, jak uniknąć narastania mowy nienawiści. „ECRI uważa, że w świetle faktu, że muzułmanie znajdują się coraz bardziej w centrum uwagi, w wyniku ostatnich aktów terroryzmu powiązanych z ISIL, rozpalanie uprzedzenie wobec muzułmanów pokazuje lekkomyślny brak szacunku nie tylko dla większości muzułmanów w Wielkiej Brytanii, ale także dla ich bezpieczeństwa” – piszą autorzy raportu. Kontynuując ECRI zauważa, że „kiedy media podkreślają muzułmańskie pochodzenie sprawców ataków terrorystycznych i poświęcają temu dużo uwagi, prawdopodobne jest zwiększenie odwetów z użyciem przemocy wobec muzułmanów, niż w przypadku gdy motywacja sprawcy jest bagatelizowana lub odrzucana na rzecz alternatywnych wyjaśnień”.
ECRI jest organizacją Rady Europy powołaną do monitorowania różnych form dyskryminacji. W raporcie organizacja posuwa się dalej zalecając rządowi Theresy May, by ten „w sposób bardziej rygorystyczny szkolił dziennikarzy, by zapewnić większą zgodność z etycznymi standardami”.
W odpowiedzi rząd Wielkiej Brytanii napisał, „że wspiera wolną i otwartą prasę i nie wpływa na to co robi prasa ani co publikuje, tak długo jak prasa przestrzega prawa”.
Tymczasem Francja ujawnia plany budowy nowych 33 więzień i renowacji starych, by poradzić sobie z chronicznym przeludnieniem, które zdaniem przedstawicieli aparatu sprawiedliwości sprzyja radykalizacji islamistycznych więźniów.
Więzienia we Francji zajmują trzecie miejsce pod względem przeludnienia, z liczbą ponad 68 tysięcy więźniów przebywających w ośrodkach, w których jest miejsce dla 58 tysięcy.
325 więźniów ma powiązania z organizacjami terrorystycznymi, a 1400 zostało zradykalizowanych przez dżihadystycznych rekruterów. Część z ostatnich ataków terrorystycznych, których doświadczyła Francja zostało zrealizowanych przy współudziale byłych penitencjariuszy.
Przedstawiciele rządu wierzą, że rozbudowa więzień, która rozpocznie się w 2017 roku pomoże złagodzić problem radykalizacji muzułmanów w więzieniach.
Autorstwo: (j)
Na podstawie: Express.co.uk, UK.Reuters.com
Źródło: Euroislam.pl
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net