E-podręczniki będą darmowe
E-podręczniki będą darmowe i udostępnione na otwartych licencjach – potwierdziło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort przedstawił też harmonogram prac nad podręcznikami, które przewidują udostępnienie całkowicie gotowych pomocy dydaktycznych do czerwca 2015 roku.
Na początku tego tygodnia Dzienni Internautów wspominał o konsultacjach dotyczących e-podręczników, jakie Ministerstwo Edukacji Narodowej ma zamiar udostępnić w ramach programu Cyfrowa szkoła. Wydawcy podręczników nie cieszą się ewentualną bezpłatną konkurencją, ale z komunikatów wydanych wczoraj przez MEN wynika, że ministerstwo będzie raczej nieugięte.
Wczoraj MEN przedstawił dokładny harmonogram udostępniania e-podręczników, zapewniając przy okazji, że nie ma w tym harmonogramie żadnych poślizgów. Poszczególne kamienie milowe przedstawiają się następująco:
– w tym miesiącu (październik 2012) powinien nastąpić wybór partnerów projektu,
– do grudnia 2012 podpisane zostaną umowy z partnerami,
– we wrześniu 2013 zostaną udostępnione wersje próbne trzech podręczników do matematyki oraz wersja beta platformy epodreczniki.pl,
– we wrześniu 2014 pojawią się pierwsze gotowe e-podręczniki,
– do czerwca 2015 roku ma powstać 18 e-podręczników do 14 przedmiotów.
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ośrodek Rozwoju Edukacji wielokrotnie podkreślały, że e-podręczniki będą darmowe dla uczniów i nauczycieli oraz udostępnienie na zasadach wolnych licencji. Wczoraj ponownie to potwierdzono. Wygląda więc na to, że pytanie o odpłatność podręczników w ramach wcześniejszych konsultacji miała charakter bardziej formalny.
W projekcie współpracować będzie pięciu partnerów. Wspominaliśmy ostatnio o wyłonieniu partnera technologicznego tj. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. To jednak nie kończy procedury naboru, gdyż trwa wybór ostatniego partnera, który zajmie się treściami do e-podręczników z zakresu edukacji wczesnoszkolnej. W tym konkursie mogą wziąć udział różne podmioty, w tym wydawnictwa, nie tylko uczelnie wyższe. Jako, że projekt jest realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji – to właśnie dyrektor Ośrodka rozstrzyga w kwestiach prowadzenia naboru i jego zasadach bazując na ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.
MEN zapowiedziało też wdrożenie „systemu kompleksowych szkoleń dla nauczycieli”. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w latach 2012-2015 przeszkolonych zostanie ponad 1000 tzw. e-moderatorów oraz niemal 20 tys. e-koordynatorów, których zadaniem będzie wspieranie szkół w korzystaniu z nowych technologii. Szkolenia już ruszyły i są realizowane zgodnie z planem.
Opracowanie: Marcin Maj
Na podstawie: MEN
Źródło: Dziennik Internautów