E-papierosy śmiertelnym zagrożeniem dla zdrowia

Opublikowano: 27.08.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 827

Naukowcy z Uniwersytetu Minnesoty w USA odkryli, że para e-papierosów jest w stanie uszkodzić DNA w komórkach jamy ustnej i spowodować rozwój nowotworów złośliwych.

Rezultaty pracy naukowej zaprezentowano na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego — czytamy w komunikacie prasowym na stronie EurekAlert!.

Wiele badań potwierdza, że palenie e-papierosów jest bezpieczniejsze niż palenie zwykłych papierosów, podczas którego powstają rakotwórcze produkty spalania tytoniu. Istnieją jednak sprzeczne dane dotyczące ryzyka związanego z paleniem papierosów elektronicznych.

Badacze sprawdzili wpływ pary z e-papierosów na pięciu ochotnikach. Przed i po 15-minutowej sesji vape’owania uczestnikom eksperymentu pobrano próbki śliny i zbadano je pod kątem obecności substancji chemicznych niszczących DNA. Poza tym wśród badanych oceniono stopień uszkodzenia aparatu genetycznego w komórkach. Naukowcy wykryli trzy toksyczne związki, których stężenie w ślinie po zaciągnięciu się znacznie rosło: aldehyd mrówkowy, akroleiny i metyloglioksalu. Poza tym u czterech z pięciu badanych wykryto uszkodzenia związane z wpływem akroleiny.

Substancja spowodowała powstanie DNA-adduktów — kompleksów kwasów nukleinowych i postronnych molekuł, w których niemożliwy jest właściwy przebieg procesów transkrypcji i translacji. Jeśli komórka nie może naprawić uszkodzeń, możliwe są błędy w replikacji DNA prowadzące do powstania nowotworów złośliwych.

Zdjęcie: rolandmey (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. Kaczor3333 27.08.2018 15:17

  A co z ziołem? Jest szkodliwe czy nie? Może pojawi się artykuł?

 2. Szwęda 27.08.2018 16:47

  Wśród moich starych znajomych, jeszcze z lat 90-tych, którzy dużo palili zielska, o 3 wiem, że umarli na raka, gardła, płuc itp. 2 nie paliło papierosów, używało tylko tytoniu do palenia haszyszu. Gdzieś kiedyś coś czytałem, że palenie zielska czy jego produktów jest nie mniej szkodliwe od palenia tytoniu.

 3. wpr1987 27.08.2018 19:36

  Mam znajomego który dość regularnie pali trawe od blisko 10-12 lat i powiem wam że jego iloraz inteligencji nie jest lepszy od nastolatka w wieku 13-15 lat….A facet jest sporo po 30-tce

 4. Aida 27.08.2018 21:28

  Pamiętam czasy kiedy ludzie palili e-papierosy w komunikacji miejskiej I kopcili na innych. Na szczęście te czasy za nami.

 5. Tallis Keeton 29.08.2018 01:14

  Mam znajomego który dość regularnie pali trawe od blisko 10-12 lat i powiem wam że jego iloraz inteligencji nie jest lepszy od nastolatka w wieku 13-15 lat….A facet jest sporo po 30-tce

  Jeśli tak to by potwierdzało moją “teorie spiskową” że popularyzacja palenia zioła 🙂 służyć ma ogłupieniu i uśpieniu złwaszcza młodzieży. Po alkoholu, po dopalaczach po innych narkotykach możesz być agresywny ale po maryszce jesteś spokojny i wesoly 😀 I o to chodzi, zniewalają was radością, zabijają was pokojem 😀 Trzeba być trzezwym jak tylko sie da żadnych używek.

 6. realista 29.08.2018 01:26

  nie zauważyłem, żeby palenie miało wpływ na iloraz inteligencji.
  no, ale to ty tu jesteś ten trzeźwy, więc wiesz pewnie lepiej… .. .

 7. MasaKalambura 29.08.2018 06:28

  Podczas działania THC czasowo poraża pamięć krótką, tymczasową, co może mieć wpływ na inteligencję. Jednocześnie jednak synchronizuje połowy mózgu wymuszając tworzenie nowych synaps komórek nerwowych, i redukując nadczynność pojedynczej zazwyczaj lewej połowy mózgu, pracującej w trzeźwej dominancie, wymuszonej przez rzeczową, niespecjalnie autorefleksyjną i mało artystyczną cywilizację.

  Zatem o inteligencji polegającej na zapamiętywaniu i odtwarzaniu można powiedzieć, że czasowo jest porażona. Ale jednocześnie uwalniana jest inteligencja emocjonalna i synchroniczna mózgu. Co dawać może ciekawe efekty. Zgodnie z indiańskim tłumaczeniem działania roślin mocy, dzieki zalewającej mózg nadwyżce informacji wewnętrzny tłumacz (zwany Najeźdźcą, rzeczywisty twórca naszej zabójczej dla Ziemi cywilizacji) musi chwilowo zamilknąć, co pozwala na wiekszą łatwość uzyskania wglądu do wizji energetycznych przepływów nas otaczających.

  I właśnie ta wizja, ta alternatywna metoda rozumienia i opisu świata jest przez cywilizację wraz z roślinami leczniczymi tak brutalnie zwalczana. Alkohol jest dla cywilizacji bezpieczniejszy. Rozpuszcza mózg tworząc niewolników zombi.

  Pamietac jednak należy. Rośliny mocy to leki. Stosowane dla zabawy, zbyt często i nieodpowiedzialnie są szkodliwe i uzależniające. Mniej niż alkochol fizycznie ale równie mocno psychicznie uzależniające.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.