E-dowód już od 4 marca

Opublikowano: 02.03.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 30

Od 4 marca w Polsce obowiązywać będzie nowy wzór dowodu osobistego. E-dowód będzie plastikową kartą wyposażoną w elektroniczny chip, na którym zostaną zapisane dane właściciela. Ma on ułatwić załatwianie spraw w urzędach, u lekarza oraz na lotnisku.

E-dowód będzie pełnił te same funkcje co starsza wersja dokumentu: potwierdzać tożsamość człowieka, jego obywatelstwo, pozwalać na przekraczanie granic z państwami uznającymi go za dokument podróży. Praktycznie nie różni się on od dotychczasowych dokumentów tożsamości. Zawiera takie same dane osobowe, PESEL oraz zdjęcie biometryczne, jak dotychczas.

Daje jednak użytkownikom także inne możliwości. Dokument zostanie poszerzony o warstwę elektroniczną, a dokładnie chip, który umożliwi urzędnikom szybką identyfikację w systemach administracji publicznej. Nowością będzie też numer CAN, który pojawi się na awersie e-dowodu (zapisany również w postaci kodu kreskowego na rewersie). Pozwoli on na skorzystanie z elektronicznych funkcji e-dowodu, uchroni także dokument przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez niepowołane osoby. Podczas załatwiania spraw właściciel e-dowodu ma przyłożyć plastikową kartę do czytnika i wpisać swój kod PIN.

„Osoby, które nie chcą korzystać z elektronicznych możliwości e-dowodu, nie będą do tego zmuszane” — zapewnił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski. “Zachowają jednak możliwość uruchomienia tej funkcji w dowolnym czasie”.

Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Za wymianę się nie płaci.

Zdjęcie: Ministerstwo Cyfryzacji
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ