E-bezprawie w państwie prawa

Opublikowano: 07.04.2013 | Kategorie: Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 650

Czy można zasądzić komuś wyrok bez dowodów? Otóż można. Jeżeli pomyłkowo firma A wystąpi do e-sądu o spłatę należności przez Pana B, choć ten zapłacił lub dług jest przedawniony, wówczas sąd bez zbadania dowodów, a nawet ze świadomością przedawnienia może wydać wyrok nakazujący spłatę. Anulowany wyrok może być dopiero “na zarzut”, czyli oskarżony sam musi zgłosić przedawnienie lub okazać dowód zapłaty i udowodnić, że nie ma zaległości.  Mało tego.. Nieświadomi swoich praw obywatele przez taki stan rzeczy spłacają nieistniejące długi swoich najbliższych…

Trwają prace nad projektami, które mają to zmienić, czy przyniosą poprawę?

W tak ważnych dla obywateli kwestiach znów robi się ustawy bez konsultacji ze specjalistami, w tym przypadku z prawnikami. Jarosław Gowin po raz kolejny pokazuje jakim jest laikiem, a co gorsza, według ludzi niezaznajomionych z prawem, nieświadomych konsekwencji jego posunięć, wykonuje dobrą robotę. Ostatnie projekty zmian dotyczące funkcjonowania e-sądów to jak leczenie dżumy witaminą c, nic to nie da, bowiem istota wydawania nakazów w tym trybie pozostaje taka sama.

Zmiana kar za podanie w pozwie niewłaściwego, czy nieaktualnego adresu strony pozwanej jest niska w porównaniu z możliwym do osiągnięcia zyskiem, a poza tym nakładana tylko w przypadku świadomego podanie złego adresu. Jest to martwy przepis, bo udowodnić świadome podanie złego adresu jest bardzo trudne, wręcz niemożliwe.

Problem wskazywania nieaktualnych adresów, nieodbierania korespondencji i przez to pozbawiania się możliwości obrony występuje także w sądach powszechnych, gdzie obowiązują te same przepisy dotyczące doręczeń. Fundusze sekurytyzacyjne i firmy windykacyjne, czyli główne podmioty korzystające z e-sądów przejdą do sądów powszechnych, skoro w postępowaniach przed nimi przedawnienie stosowane będzie na zarzut.

Obowiązek podawania numerów PESEL to też chybione posunięcie. Wierzycielowi niełatwo będzie do numeru PESEL dotrzeć, komornicy mają dostęp do bazy PESEL i co z tego, skoro często słyszymy, że dochodzą wierzytelności nie od tego, od kogo trzeba.

Aby e-sądy w sposób należyty funkcjonowały powinny być stosowane te same zasady, co w postępowaniu nakazowym upominawczym, tam do pozwu dołącza się potwierdzone kopie dokumentów, skany, stanowiące o zasadności powództwa (chociaż niektórzy sędziowie nie żądają kopii dokumentów, co jest nieprofesjonalne). Niedopuszczalne jest bowiem poprzestawanie jedynie na wskazywaniu istnienia dokumentów. W takim stanie rzeczy każdy może bezkarnie kierować do e-sądu bzdurne, nieoparte na niczym roszczenia, a sędzia nie mając obowiązku sprawdzania jego zasadności choćby poprzez ocenę dokumentów automatycznie wydaje wyrok. Firmy windykacyjne i fundusze sekurytyzacyjne mają to wkalkulowane w ryzyko swej działalności. Zasypują sądy setkami tysięcy pozwów na zasadzie „a nuż się uda”. I w zdecydowanej większości przypadków się udaje, chyba, że pozwany odbierze pozew i zwróci się o pomoc do prawnika.

Fundusze sekurytyzacyjne z założenia są firmami dążącymi do niekorzystnych rozporządzeń majątkiem osób, przeciwko którym podejmują swe działania, począwszy już od wykupu przedawnionych wierzytelności. Takie przedsiębiorstwa nie powinny istnieć w demokratycznym państwie prawnym.

Autor: rock85
Na podstawie: pressik.pl
Nadesłano do “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Kot z Cheshire 07.04.2013 11:12

    “Jeśli coś od początku zostało źle zrobione, to wszelkie próby poprawienia tego, jeszcze sprawę pogorszą.” jedno z praw Finagle’a 🙂

  2. Wytagen 07.04.2013 11:35

    Jeśli ktoś wierzy w przypadkowość tych ustaw lub w nieprzemyślane ich napisanie to niech sie zastanowi jeszcze raz…

  3. Kot z Cheshire 07.04.2013 12:08

    Nic w Kosmosie nie dzieje się przypadkiem.

  4. tramp 07.04.2013 14:36

    Przecież w tym wszystkim chodzi aby oskubać przeciętnego obywatela z kasy i to w majestacie prawa. Ale jak może być inaczej skoro same Państwo działa w ten sam sposób, że wspomnę przejęcie OFE.

  5. pasanger8 08.04.2013 03:20

    To naprawdę spory problem udzielam porad prawnych ludziom i zdarzają się takie sprawy często pan lat 82 zamieszkały np.: pod Wrocławiem dostaje pozew z e-sądu z Lublina niby ma tam kody ,dzięki którym może obejrzeć w komputerze akta i e-mailem wnieść sprzeciw ale jak już napisałem ma 82 lata i wykształcenie zawodowe (rolnik) zatem 14 dni na wniesienie sprzeciwu elektronicznie to dla niego jakieś science fiction.Żeby zobaczyć akta fizycznie musiałby pojechać do Lublina(co najmniej 200zł na bilety)Po prostu q rwica strzela Dobrze ,że zostawili normalną możliwość wniesienia sprzeciwu listem poleconym za 6,45 gdyż bez tego to już by nic się nie dało zrobić.Wierzytelność oczywiście z zupy wzięta nic nie wie skąd miałaby być firma KRUK albo jakaś spółka z Niemiec czy Holandii handlująca wierzytelnościami.Dorwać takich i spuścić łomot to mało.

  6. elim 08.04.2013 16:57

    Ostatnio pojawiła się informacja że liczba pozwów w tym e-sądzie znacząco się zwiększyła. Jest to skutkiem zbliżania się nowych przepisów. Tylko że te przepisy zostaną wprowadzone prawdopodobnie pod koniec roku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.