Dzś na Islandii dzień rozpieszczania mężczyzn

Opublikowano: 20.01.2023 | Kategorie: Historia, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1769

Islandzkie święto Bóndadagur to dzień poświęcony świętowaniu i rozpieszczaniu mężczyzny, partnera, męża. Jest to stare święto, a nazwa Bóndadagur, pochodzi od słowa „Bondi”, które oznacza mężczyznę, właściciela domu lub rolnika, farmera.

W rezultacie święto zostało również przetłumaczone jako „Dzień Rolnika”. „Bondi” odnosi się również do imienia, które dziedziczą wszystkie islandzkie dzieci, ponieważ na Islandii jesteś albo „synem”, albo „córką” swojego ojca (nazywanego jego imieniem, ponieważ tradycyjnie nie ma nazwisk rodzinnych). W języku angielskim „Bóndadagur” często tłumaczony jako „dzień męża” i jest on również pierwszym dniem miesiąca Þorri (jednego z dwunastu miesięcy w starym kalendarzu islandzkim). Dzień ten jest obchodzony od wieków tradycyjną ucztą zwaną Þorrablót (święto Þorri’ego).

Wraz z upływem czasu Bóndadagur ewoluowało i obecnie jest jednym z ulubionych świąt wśród mieszkańców wyspy, w którym tradycją stało się, że w tym dniu kobiety wręczają mężowi (partnerowi) kwiaty lub drobny upominek.

Miesiąc Þorri, którego nazwa, prawdopodobnie pochodząca od nordyckiego boga Þórr / Thor, pojawia się w islandzkich sagach już w XII wieku i zwiastuje jeden z najzimniejszych i najbardziej surowych miesięcy zimy. Tradycja głosi, że w Bóndadagur mężczyzna musi „powitać” miesiąc Þorri ubrany tylko w jedną nogawkę spodni i koszulę. Skacząc po domu i dookoła farmy na jednej nodze, ciągnąc za sobą zabłąkaną nogawkę spodni, ma witać ostatni miesiąc zimy. Kiedy to przedstawienie się zakończy, uwaga wszystkich zwraca się na nadchodzącą ucztę, czyli Þorrablót.

Miesiąc Þorri to także czas na Þorrablót, tradycyjne dania, które były specjalnie przygotowywane w środku zimy. Jest to miesiąc z tradycyjnego kalendarza islandzkiego i jest tak bardzo związany z zimowymi tradycjami, że często jest przedstawiany w literaturze jako uosobienie zimy.

Jedzenie serwowane w czasie Þorrablót jest bardzo oryginalne i dla wielu obcokrajowców oraz tubylców paleta smaków i zapachów może być zbyt wyszukana i egzotyczna. Miejscowi jednak bez względu na wygląd wielu potraw na półmiskach, bardzo lubią oddawać się uczcie w czasie Þorrablót. Niektóre z tradycyjnych potraw Þorrablót obejmują: wędliny wędzone, marynowane lub solone i suszone (np. głowa barana z zębami); Hangikjöt (wędzone mięso baranie lub jagnięce); Hrútspungar (jądra barana); Slátur z blóðmör (kaszanka); chleb żytni; i suszone ryby. To tradycyjne menu odzwierciedla niektóre z najbardziej wypróbowanych i tradycyjnych metod konserwacji żywności, z której korzystali wikingowie i rolnicy, co oczywiście było podstawą przetrwania islandzkiej zimy.

Bóndadagur i święto Þorrablót obchodzone są zawsze w piątek w 13. tygodniu zimy.

Dla wielu osób imprezy Þorrablót w czasie dnia Bóndadagur są najpopularniejszym sposobem świętowania, a dla wielu młodszych pokoleń jest to jedyna pora roku, kiedy mogą spróbować tradycyjnych islandzkich zimowych potraw.

Dzień kobiet w Islandii jest także połączony z nadejściem nowego miesiąca w tradycyjnym islandzkim kalendarzu. Jest to miesiąc Góa. Dzień kobiet Konudagur jest okazją do tego, aby mężczyźni odwzajemnili się swoim kobietom za wszystkie uczty i rozpieszczanie ich w czasie Bóndadagur. W tym roku będzie obchodzony 19 lutego.

Autorstwo: INP
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 20.01.2023 18:42

    No, to ,,feminazistki,, będą miały kolejny ,,cel,, No bo jak to tak. Kraj gdzie nie znieważa się mężczyzn i nie pomiata nimi?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.