Dziwaczna potężna eksplozja w odległej galaktyce
Podczas przeprowadzanego w 2014 roku skanu nieba wykonywanego za pomocą rentgenowskiego obserwatorium kosmicznego Chandra, odkryto zdumiewającą anomalię w oddalonej o 10,7 mld lat świetlnych galaktyce. Doszło tam do jakiejś ogromnej eksplozji, która wygenerowała tak ogromne ilości energii, że astrofizycy przyznali, iż spotykają się z takim fenomenem po raz pierwszy.
Do zdarzenia doszło w październiku 2014 roku. Skala eksplozji, do której doszło w odległej galaktyce była tak wielka, że w ciągu kilku minut trwania tego zjawiska, wyemitowana została energia 1000 razy większa od tej, jaką w tym samym czasie, wyemitowały wszystkie gwiazdy znajdujące się w tej galaktyce.
Zdumieni naukowcy, postanowili ustalić dokładne miejsce tej eksplozji i udało się tego dokonać dzięki danym zebranym przez inne kosmiczne obserwatoria takie jak teleskopy Spitzer i Hubble. Stwierdzono, że anomalia wystąpiła w niepozornej i ledwo jaśniejącej galaktyce w bardzo odległym kosmosie.
Gdy przeglądnięto poprzednie dane zebrane przez teleskop rentgenowski Chandra, a było to archiwum z 17 lat jego pracy, okazało się, że w tym czasie nie zaobserwowano niczego podobnego. Obecnie poszukiwania podobnych ekstremalnie energetycznych zjawisk kosmicznych, prowadzi się analizując dane z innych dostępnych kosmicznych teleskopów takich jak należący do NASA Swift czy też europejski XMM-Newton.
Naukowcy nie ukrywają, że nie potrafią wytłumaczyć odkrytego zjawiska. Przyznają jednocześnie, że jest to jakiś nowy typ kosmicznego kataklizmu, który wymaga dokładnego zbadania. Aktualne hipotezy zakładają, że zjawisko to może być jakoś związane z rozbłyskami gamma, albo z niezwykłymi interakcjami czarnych dziur z białymi karłami.
Jednak wszystkie te teorie mają liczne słabe punkty i aby zrozumieć prawdziwe przyczyny występowania tak niezwykłych zjawisk, konieczne jest uruchomienie zupełnie nowych teleskopów kosmicznych, jak na przykład James Webb Space Telescope, który ma być w stanie odbierać nawet siedem razy więcej promieniowania elektromagnetycznego niż jego poprzednicy.
Na podstawie: Arxiv.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl