Dziurawe prawo

Opublikowano: 09.01.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 7

Entuzjazm części społeczeństwa z powodu wprowadzenia zakazu upraw GMO może okazać się przedwczesny. Nowe prawo wprawdzie zabrania siewu nasion modyfikowanych genetycznie, ale nie ich sprzedaży.

Stanowisko w tej sprawie przedstawia Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC). „Takie dziurawe ustawodawstwo służy tylko międzynarodowym korporacjom, które coraz bardziej umacniają swoją pozycję w Polsce” – zwraca uwagę sir Julian Rose, prezes organizacji. Nasiona, rośliny i produkty zmodyfikowane genetycznie wciąż mogą być sprzedawane w Polsce, a tym samym nasze tradycyjne rolnictwo nadal jest zagrożone. Tym bardziej, że rząd PO-PSL nie przewiduje wzrostu zatrudnienia w państwowych służbach odpowiedzialnych za kontrolę realizacji rozporządzeń ws. GMO ani zwiększenia środków na działania kontrolne. W tej sytuacji rozporządzenia, nawet jeśli zostaną zatwierdzone przez Komisję Europejską (na co zdaniem ICPPC mamy nikłą szansę ze względu na słabe uzasadnienie) – pozostaną martwe. Konsekwencje poniesiemy wszyscy, jedząc żywność zawierającą GMO, a zanieczyszczenie tradycyjnych upraw jest w 100% pewne.

„Wzywamy wszystkich Polaków do połączenia sił w celu obrony dobrego, tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa, naturalnego i kulturowego środowiska, które jest naszym skarbem, wolności oraz zdrowia nas, naszych dzieci i przyszłych pokoleń” – apeluje ICPPC.

Stanowisko organizacji podziela Koalicja „Polska wolna od GMO”, a także Danuta Pilarska, prezes Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu – choć na łamach „Portalu Spożywczego” wyraża zadowolenie z wprowadzenia zakazu upraw kukurydzy MON 810 i ziemniaków Amflora, podkreśla zarazem, że „ustawa o nasiennictwie zezwala niestety na rejestrację nasion GMO i legalizuje nimi obrót na terenie Polski. W naszym odczuciu podjęta przez prezydenta decyzja jest regresem w stosunku do poprzednich działań głowy państwa w tym względzie”.

Źródło: Nowy Obywatel

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ninjas84
Użytkownik
ninjas84

“Wzywamy wszystkich Polaków do połączenia sił w celu obrony dobrego, tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa, naturalnego i kulturowego środowiska, które jest naszym skarbem, wolności oraz zdrowia nas, naszych dzieci i przyszłych pokoleń” – apeluje ICPPC.

Ja osobiście bardzo chętnie , tylko w jaki sposób możemy się przed tym bronić, jedyne co mi przychodzi na myśl to wyjść na ulice i zrobić zadymę :P, bo jak widać pokojowe marsze #$@#$ dają . Ma ktoś jakiś pomysł?

ppp
Użytkownik
ppp

ninjas84 – popieram, robienie marszy, wieców i zadym ma sens bo uwidacznia problem (o ile pokażą to w mediach) ale rząd rozumuje na zasadzie “psy szczekają karawana jedzie dalej, pokrzyczą i sobie pójdą”.
Co tak na prawdę można zrobić żeby to powstrzymać?

bXXs
Użytkownik
bXXs

@ninjas84 – Jest wiele sposobów … dzielenie się wiedzą, pododpisywanie petycji, bojkot produktów, producentów i dystrybutorów, piętnowanie, zalewanie pocztą, telefonami, POKOJOWE WIECE, happeningi, tworzenie bazy danych: Korporacji, Lobbystów, Skorumpowanych polityków, nieuczciwych urzędników, dystrybutorów, rolników ….a to wszystko może być Przednią Zabawą :-)

ppp
Użytkownik
ppp

bXXs – podziel się wiedzą :) wiem, że “to wszystko można znaleźć google” ale oszczędź kolegom/koleżankom godzin surfowania i podaj jakieś linki, szczególnie interesują mnie bazy “bazy danych: Korporacji, Lobbystów, Skorumpowanych polityków, nieuczciwych urzędników, dystrybutorów, rolników”

olowek1203
Użytkownik
olowek1203

nie dlogo zwiazki zawodowe organizuja protesty mozna sie przylaczyc i tam pokazac swoje nie zadowolenie STOP SMIERCI STOP GMO

Komzar
Użytkownik
Komzar

Te wasze protesty to dziecinada. Najpierw am grozili, potem okradali a teraz oficjalnie zabijają Was i wasze dzieci a Wy chcecie protestować w happeningach ?
Z całym szacunkiem, ale to raczej dostarczy im rozrywki niż coś zmieni. Proponuje adekwatne metody do sytuacji.

Il
Użytkownik

wsadzić za kratki kulczyka i jemu podobnych sprzedawczyków.

Il
Użytkownik

… za kratki do obozu tyrania.

23
Użytkownik
23

Tzw sabotaż informacyjny. Oczywiście informacja po akcie sabotażu ;)

toya
Użytkownik
toya

Aja, ja myślę, że na tę działkę OBOWIĄZKOWO MUSI WEJŚĆ KOŚCIÓŁ i dopiero wtedy zacznie “pracować” WOLA I PRAWO LUDU!
Wierzę, że argumentować tego nie trzeba.