Dziura ozonowa zbliża się do rekordowego rozmiaru

Opublikowano: 07.10.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 947

Dziura ozonowa nad Antarktydą, została zauważona po raz pierwszy w 1985 roku. Od 35 lat, każdego sierpnia na początku antarktycznej wiosny, dziura ozonowa zaczyna się powiększać i osiąga swój największy rozmiar w październiku. Naukowcy twierdzą, że dziura osiągnęła już swój maksymalny rozmiar w 2020 roku.

Wygląda na to, że mamy do czynienia z rekordem w tej dziedzinie, od przynajmniej 15 lat. Naukowcy z European Atmospheric Monitoring Service, wyciągnęli te wnioski dzięki danym satelitarnym pozyskanym podczas codziennego monitorowania dziury ozonowej. Obecne obserwacje, są podobne do danych z 2018 roku, kiedy dziura była dość duża. Dla porównania, jej rozmiar z 2019 roku był niezwykle mały.

Wyczerpywanie się warstwy ozonowej jest zależne od ekstremalnie niskich temperatur. Gdy na Antarktydzie zaczyna się lato, niebezpieczeństwo jej zniszczenia przemija. Jej ubożenie, zaczyna się dopiero przy temperaturze -78°C, kiedy w stratosferze tworzą się specjalne chmury. Zawierają one kryształki lodu, które przekształcają obojętne chemikalia w reaktywne związki niszczące warstwę ozonową. Wygląda na to, że 2020 to jeden z groźniejszych okresów dla ziemskiej dziury ozonowej.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Aeronomie.be
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o